Jak wykonać ścianki działowe?

Ścianka działowa to nic innego jak wewnętrzna ściana w pomieszczeniu, która nie stanowi elementu konstrukcji budynku. Ich wykonanie pozwala na dokonywanie dowolnej aranżacji przestrzeni. Można je dowolnie wykonywać, rozburzać – wszystko po to by powiększyć bądź zmniejszyć przestrzeń. A w jaki sposób się je wykonuje? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Ścianki działowe można wykonywać w dowolnym miejscu, całkowicie od zera. W przypadku dużych pomieszczeń pozwalają uporządkować wnętrze. Samo ich wykonanie nie jest skomplikowane, choć w osoby nieposiadające odpowiednich umiejętności powinny skorzystać z pomocy specjalistów.

W jakim celu wykonać ściankę działową?

Wprowadzając się do nowego domu czy też mieszkania, pragnie się odpowiednio zagospodarować przestrzeń, dopasowując ją do własnych potrzeb i oczekiwań. Decydując się na wykonanie ścianki działowej, można zmniejszyć duże przestrzenie, ale też wyodrębnić dodatkowe miejsca, które będą pełnić całkowicie odmienną funkcję od pierwotnej.

Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie ścianki działowej w pokoju dziecięcym. Pozwala ona na wyodrębnienie miejsca do zabawy i części sypialnianej. Wiele osób decyduje się również na jej wykonanie w łazience. Niewielka „bariera” może skutecznie oddzielić część kąpielową od toaletowej. Rozwiązanie to pozwala zwiększyć intymność wnętrza, zwłaszcza
w sytuacji, gdy w domu nie ma osobnej toalety.

Odpowiednio zaprojektowana ścianka działowa pozwala na wykonanie np. drzwi przesuwnych, przy użyciu konstrukcji aluminiowych. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość stworzenia garderoby bądź murku oddzielającego strefę wypoczynku od części jadalnianej. Pomysłów na wykorzystanie ścianki działowej jest bez liku. W wykonaniu nowe aranżacji ogranicza jedynie wyobraźnia.

Jak wykonać ściankę działową?

Sposób wykonania ścianki działowej jest ściśle uzależniony od jej przeznaczenia. Dopiero po ustaleniu funkcji, jaką ma pełnić ścianka, jest możliwe ustalenie techniki jej wykonania i dobranie odpowiednich materiałów. Warto ustalić również, czy ścianka ma być wyposażona w drzwi. Ich szeroką ofertę można znaleźć np. w ofercie TOM&MAR – zarówno drwi przesuwnych jak i panelowych, które bez problemu można łączyć z ściankami działowymi. Konieczne jest jednak ich odpowiednie dopasowanie.

W zależności od miejsca jej wykonania stosuje się odpowiednie techniki. Może ona być zbudowana techniką szkieletową, tzn. wykonana z karton-gipsu. Metoda ta sprawdza się raczej w pomieszczeniach gospodarczych – w garażu czy piwnicy, gdyż nie jest rozwiązaniem estetycznym. Przedstawiona technika wykonania ścianki działowej nazywana jest metodą suchej zabudowy. Wystarczy zamontować szkielet z profili aluminiowych bądź metalowych i dołączyć do niego płyty kartonowo-gipsowe.

W przypadku wykonywania ścianki działowej we wnętrzu użytkowanym na co dzień warto zdecydować się na murowaną ściankę, wykonywaną w technologii „na mokro”.  Rozwiązanie to wyróżnia zwiększona wytrzymałość, dzięki czemu sprawdzi się w łazience, kuchni czy też każdym innym pokoju użytkowym.

Regulamin korzystania z serwisu