Instalacja odgromowa na dachu

Jak zamontować instalację odgromową na domu jednorodzinnym?

Instalacja odgromowa jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa budynków oraz ich mieszkańców. Przede wszystkim chroni ona przed wystąpieniem pożaru oraz uszkodzeniem instalacji elektrycznej, które mogą być następstwem działania prądu piorunowego. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie instalacji odgromowej już na etapie budowy nowego budynku. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Koszty instalacji odgromowej

Szczególnie narażone na zniszczenia w wyniku działania piorunów są domy jednorodzinne. Pożary w wyniku ich uderzenia w zabudowania zdarzają się rok rocznie. Dlatego warto zabezpieczyć się przed taką ewentualnością i zlecić zamontowanie instalacji odgromowej, która oszczędzi nam zniszczeń związanych z pożarem oraz wymianą instalacji elektrycznej.

Ceny instalacji odgromowej są niezwykle zróżnicowane i na ich końcowych koszt ma wpływ wiele czynników. Podstawowymi z nich jest sam obiekt, czyli jego wysokość oraz całkowita objętość. Dodatkowo ważna jest również sama konstrukcja budynku, ponieważ w trakcie prowadzenia instalacji odgromowej możliwe jest wykorzystywanie tych jego elementów, które naturalnie będą umożliwiały jej uziemienie. W wielu przypadkach można o tym pomyśleć już na etapie projektowania danego obiektu, dzięki czemu w trakcie jego wznoszenia będzie można obniżyć koszty związane z poprowadzeniem instalacji elektrycznej.

Zależnie od wyżej wspomnianych czynników ceny instalacji odgromowych mogą się znacznie różnić. Oczywiście, zdarza się, że w niektórych przypadkach mogą wychodzić poza tę skalę, zwłaszcza gdy prowadzone będą na obiektach o bardzo dużym metrażu lub szczególnie narażonych na działanie prądu piorunowego.

Montażem instalacji odgromowych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak WI-KO-MA Instalacje Elektryczne.

Elementy domu wykorzystywane do instalacji odgromowej

Jak już zostało wspomniane, można wykorzystywać niektóre elementy konstrukcyjne budynków w celu prowadzenia instalacji odgromowej, co przyczynia się do obniżenia kosztów jej położenia. Jednym z takich elementów są zbrojenia żelbetowego pokrycia dachu, które można wykorzystać do „łapania” piorunów. W podobnej roli świetnie sprawdzą się również wystające ponad linię dachu elementy metalowe oraz słupy nośne.

Możliwe jest również wykorzystanie części obiektu w celu tworzenia naturalnych uziomów. W tym celu świetnie sprawdzają się metalowe rurociągi wodne oraz nieizolowane od gruntu elementy żelbetowe.

Regulamin korzystania z serwisu