developer

Jak znaleźć dobrego dewelopera?

Co jest inwestycją życia dla młodego małżeństwa? Bez wątpienia zakup własnego domu! Rozpoczynają nową, wspólną drogę i chcą mieć własne gniazdko, które będą urządzać, dopieszczać i zmieniać przez następne lata. Oferty lokali z rynku pierwotnego prezentują nam deweloperzy. Ale jak wybrać dobrego dewelopera? Co decyduje o tym, że to właśnie z tą, a nie inną firmą powinniśmy podpisać umowę?

Ustawa deweloperska pomocą dla kupujących

Zacznijmy od ustawy deweloperskiej. To dokument, który stanowi ogromną pomoc dla kupujących. Dlaczego? Zgodnie z ustawą, od 2012 roku deweloperzy są zobowiązani:

  • Przedstawić klientowi tzw. Prospekt Informacyjny, zawierający informacje prawne i finansowe, które dotyczą inwestycji oraz dewelopera,
  • Poinformować klienta o odstąpieniu od umowy oraz wysokości kar i odsetek, które należy wówczas opłacić,
  • Przygotowywać umowy zakupu w obecności notariusza. Koszty z tym związane w równych częściach pokrywają deweloper oraz kupujący,
  • Wprowadzić rachunki powiernicze, na które kupujący będą wpłacać środki, przeznaczone na zakup nieruchomości.

To zdejmuje z nas duży ciężar poszukiwań odpowiedniego dewelopera. Dokument pozwoli nam zapoznać się z wieloma informacjami, które są dla nas istotne. Dokładnie się z nim zapoznajmy, bo przecież kupno domów Gostyń to decyzja na całe życie! Musi być przemyślana. Co jeszcze decyduje o wiarygodności dewelopera?

Prowadzenie działalności zgodnie z prawem

Jak sprawdzić dewelopera? Przekonać się o jego wiarygodności finansowej i prowadzeniu działalności zgodnie z prawem. Firma powinna być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Deweloper powinien też składać sprawozdania finansowe do sądu rejestrowego, a przeciw niemu nie może być toczone postępowanie upadłościowe czy komornicze. To bardzo istotne! Możemy prosić o zaświadczenie o braku zaległości w płaceniu podatków ubezpieczeniowych. Takie dokumenty wydaje Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Historia dewelopera i opinie innych klientów

Najlepiej, kiedy deweloper prowadzi swoją działalność od kilku czy kilkunastu lat i ma na koncie już niejedną zrealizowaną inwestycję. Podmioty z doświadczeniem, które można sprawdzić, nie powinny sprawić nam zawodu. Ale to nie wszystko. Nasz rozmówca, ekspert z firmy Śmigielski Group dodaje:

Dobry deweloper ma też grono zadowolonych klientów. Wiele osób chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami w sieci. Przejrzyjmy strony internetowe – powinniśmy szukać wiarygodnych opinii i artykułów na temat inwestora, które mogą nas przekonać do ostatecznej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu