maszyny-budowlane

Jaki sprzęt warto wynająć, a jaki kupić, gdy planujemy budowę domu?

Budowa domu to wielki wysiłek organizacyjno-logistyczny – także w kwestii wyboru poszczególnych maszyn i urządzeń służących do realizacji inwestycji. Kompletując wyposażenie powinniśmy się zastanowić, które jego elementy chcemy zakupić, a które jedynie wypożyczyć. Wybór zależy niemal wyłącznie od nas. Oferty wypożyczalni sprzętów budowlanych z reguły dopasowują się do naszych indywidualnych preferencji i wymagań.

Moda na wynajem

Stając przed wyborem – zakup czy wynajem – coraz większa liczba inwestorów decyduje się na to drugie rozwiązanie. I nic w tym dziwnego. Wynajęcie sprzętu budowlanego znajduje uzasadnienie ekonomiczne, szczególnie gdy mówimy o prywatnych inwestycjach, takich jak wznoszenie własnego domu. Mamy tu bowiem do czynienia z inicjatywami jednorazowymi – budowami o ograniczonym (zazwyczaj dość krótkim) okresie trwania, po których finalizacji sprzęt okazuje się być zwyczajnie nieprzydatny. Jako najemcy, możemy oddać wszystkie wypożyczone urządzenia i maszyny, płacąc jedynie za okres ich użytkowania. Jako właściciele, jesteśmy zmuszeni nie tylko do kilka razy wyższego kosztu inicjalnego związanego z zakupem sprzętu (należy liczyć go w tysiącach złotych), ale też do kolejnych wydatków związanych z utrzymaniem i konserwacją. Kalkulacja wydaje się zatem dość jasna.

Co można wynająć?

Jeśli chodzi o sprzęt wykorzystywany przy budowie domów, na chwilę obecną nie istnieją żadne większe ograniczenia dotyczące najmu. Wystarczy spojrzeć na ofertę renomowanej firmy Ramirent, krajowego lidera w branży wypożyczalni sprzętu budowlanego i rusztowań. Wśród ogólnie dostępnego asortymentu sprzętów i urządzeń znajdziemy zarówno proste narzędzia (np. wiertarki, szlifierki, przecinarki i piły), jak i kilkutonowe maszyny budowlane (koparki, koparko-ładowarki, walce i in.). Nie brak też różnego typu podestów, dźwigów oraz podnośników, a także usprawniających pracę agregatów prądotwórczych. Wszystkie z wymienionych elementów wyposażenia zamiast kupować, możemy po prostu wynająć. Sprawdzają się one nie tylko przy drobnych budowach indywidualnych, ale też przy znacznie bardziej poważnych inwestycjach, realizowanych przez wyspecjalizowane firmy budowlane.

A może jednak zakup?

Może się zdarzyć, że niektóre elementy wyposażenia budowlanego opłaca się kupić. Decyduje o tym przede wszystkim rachunek ekonomiczny, czyli sytuacja, w której kwota wynajmu przewyższa kwotę zakupu i utrzymania sprzętu. Są to jednak sytuacje niezwykle rzadkie, dotyczące długich i dość skomplikowanych budów. Pewną trudność sprawia też niechęć niektórych wypożyczalni do wynajmu bardziej zaawansowanego sprzętu osobom prywatnym. Maszyny o wartości powyżej 50 tys. zł często są wynajmowane wyłącznie firmom. Oczywiście mało którą osobę prywatną stać na ich zakup z własnej kieszeni, dlatego zawsze warto negocjować najem, a w razie potrzeby przeszukać oferty innych wypożyczalni.

Jak widać, zakup i wynajem sprzętu budowlanego należy szacować w sposób indywidualny, uwzględniając koszty zakupu, ceny obowiązujące w wypożyczalniach, a także częstotliwość i czas wykorzystywania urządzeń. Wariant mieszany (tzn. częściowy zakup i częściowy najem) stanowi pewne wyjście, jednak wyłącznie pod warunkiem, że okaże się racjonalny pod względem finansowym. Przy tradycyjnych pracach związanych z budową prywatnego domu zazwyczaj nie trzeba wiele kalkulować, gdyż trudno o propozycję lepszą od wynajmu.

Regulamin korzystania z serwisu