Kamień cięty jedno- i czterostronnie – porównanie rozwiązań

Kamień naturalny na elewacje, ściany wewnętrzne, ścieżki czy kaskady ogrodowe jest dostępny w różnych formach. Aby dostosować go do określonych sposobów użycia, nadać mu kształt ułatwiający tworzenie pożądanych struktur, stosuje się cięcie. Wyróżnia się kamień cięty jednostronnie i czterostronnie. Czym różnią się te dwa materiały? Jakie są ich najpopularniejsze zastosowania?

Kamień cięty jednostronnie i czterostronnie – czym się różnią?

Jest wiele metod na to, aby z bloku skalnego pozyskać fragmenty, które będzie można zastosować jako materiały wykończeniowe czy dekoracyjne. Dobór metody zależy m.in. od łupkowatości poszczególnych rodzajów kamieni i efektu, jaki chce się uzyskać. Fragmenty skalne można odłupywać, ale też wycinać.

Ta pierwsza metoda daje kamienne płyty o nieregularnych kształtach i krawędziach, które pozwalają wprowadzić do otoczenia nieco naturalności. Z drugiej strony nieregularne krawędzie utrudniają spasowanie elementów i pracę z tym materiałem. Dlatego kamień naturalny jest dostępny w postaci ciętej – jedno- i czterostronnie. O różnice między tymi dwoma wariantami zapytaliśmy w Kopalni Łupka Szarogłazowego Jenków:

Kamień cięty jednostronnie ma tylko jedną gładko ściętą płaszczyznę. Jest ona widoczna od boku, natomiast gdy patrzymy na taki fragment łupka od góry, regularny kształt pozostaje niewidoczny. Z kolei kamień cięty czterostronnie ma cztery gładkie boki ścięte pod kątem prostym. Są to więc płytki kamienne o jednakowej wysokości (8 cm, 10 cm, 12 cm lub 15 cm) i długości 20 cm, 30 cm lub 40 cm z fakturą na froncie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu