Budowa domu szkieletowego

Koszty budowy domu szkieletowego

Własny, wolnostojący dom jednorodzinny jest marzeniem wielu osób. Jednocześnie stanowi ciekawą alternatywę dla kosztownych mieszkań deweloperskich w zbiorowym budownictwie. Budowa domu w technologii kanadyjskiej może być bardziej opłacalna niż zakup lokalu. To z kolei oznacza, że staje się on jak najbardziej realnym planem na przyszłość. Ile zatem kosztuje budowa domu szkieletowego?

Charakterystyka domu szkieletowego

Domy kanadyjskie, znane też jako szkieletowe, cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jest to efektem stosunkowo niskich kosztów ich wykonania w porównaniu do wydatków na tradycyjne budynki murowane. Jednym z czynników, które wpływają na cenę, jest czas wykonania gotowego budynku. Tego typu konstrukcje w stanie deweloperskim powstają w okresie do sześciu miesięcy. Czas budowy jest uzależniony od wielkości obiektu jednak na jego skrócenie wpływa też wyeliminowanie prac murarskich. Dzięki temu budowę można realizować o każdej porze roku, także zimą, przy ujemnych temperaturach zewnętrznych.

Czym charakteryzuje się dom szkieletowy? Jest to konstrukcja drewniana, której podstawowy element stanowi szkielet nośny. Najczęściej jest on przygotowywany w firmie, a następnie montowany na placu budowy. Zewnętrzną cześć szkieletu oraz dach okłada się drewnem oraz izoluje odpowiednimi materiałami. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala ograniczyć straty materiałowe. Sprzyja też utrzymaniu porządku w miejscu budowy, co dodatkowo skraca czas wykonania i obniża jego koszty. Domy szkieletowe, które oferuje firma Ligar ze Stargardu, są nie tylko najtańszym rozwiązaniem, ale też powstają najszybciej ze wszystkich typów konstrukcji. Ma to duże znaczenie dla osób, które nie dysponują własnym lokum i egzystują, płacąc za wynajem czy dzieląc mieszkanie z rodziną.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego?

Fakt, że domy szkieletowe to korzystne cenowo rozwiązanie, nie stanowi jeszcze podstawy do podjęcia decyzji o budowie. Zanim ona zapadnie jest konieczne skalkulowanie kosztów oraz przeanalizowanie własnych możliwości finansowych. Dlatego tak ważne jest otrzymanie szczegółowej informacji zwrotnej na pytanie o koszty budowy takiego obiektu. Firma Ligar jako jedna z nielicznych stwarza takie możliwości, publikując szczegółowy cennik wykonywanych prac. Zgodnie z zawartą w nim informacją:

  • budowa domu parterowego szkieletowego, to koszt od 2800zł do 2900zł netto za m2,
  • budowa domu z poddaszem użytkowym, to koszt od 2300zł do 2500zł netto za m2.

Podane ceny należy zwiększyć o podatek VAT w wysokości 8%. Stanowią one wartość szacunkową, która może ulegać nieznacznym wahaniom spowodowanym np. zmianami cen materiałów czy kosztów transportu. Podane przedziały cenowe wynikają z faktu, że każdy dom ma inną konstrukcję i wyposażenie. O kosztach decydują między innymi powierzchnia tarasów, rodzaj elewacji, rodzaj pokrycia dachu, liczba i wielkość okien czy wybrany system ogrzewania budynku. Domy parterowe są też droższe z uwagi na większą powierzchnię fundamentów i dachu.

Koszty projektów

Na koszty budowy domu szkieletowego składają się też ceny niezbędnych projektów. Jeśli ich wykonanie jest zlecane firmie zewnętrznej, opłata jest uzależniona od jej własnego cennika. Projekty można też zamówić u wykonawcy obiektu. Ich ceny zawierają się w przedziale od 2000 zł za projekt wykonawczy, po 1000 zł za projekty różnych instalacji. Koszt wykonania wszystkich projektów zawiera się w kwocie 11 000 zł.

Reasumując, jeśli inwestor decyduje się na budowę parterowego domu szkieletowego w stanie deweloperskim o powierzchni 125 m2, powinien liczyć się z wydatkiem około 380 000 zł. W przypadku domu z poddaszem użytkowym koszt jego wykonania ograniczy się do około 325 000 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszt zakupu działki. Porównywalnie murowany dom segmentowy o tej powierzchni w nowym warszawskim osiedlu kosztuje obecnie ok. 650 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu