Kupno czy wynajem mieszkania – na co się zdecydować?

W obecnych czasach kupno mieszkania jest największą inwestycją w życiu wielu Polaków. Są jednak i tacy, którzy zamiast kredytu na mieszkanie wybierają inne rozwiązanie, a mianowicie wynajem. Która opcja jest lepsza? Na co lepiej się zdecydować? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Kupno czy wynajem – co wolą Polacy?

Nie da się ukryć, że Polacy wciąż przywiązani są do własności – to główny powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na wieloletni kredyt i kupno własnego mieszkania. Jak wynika z badań Eurostatu, tylko 2,5% wszystkich mieszkańców naszego kraju decyduje się na wynajem mieszkania. Dla porównania, w krajach Europy zachodniej takie osoby stanowią nawet 50% społeczeństwa.

Pomimo tego, że banki kuszą atrakcyjnymi kredytami hipotecznymi, to wiele osób wciąż zastanawia się nad tym, czy kupno własnego mieszkania jest bardziej opłacalne od wynajmu. Nie da się bowiem ukryć, że obie opcje mają swoje wady i zalety.

Czy warto wynajmować mieszkanie?

Wynajmowanie mieszkania ma wiele plusów, w tym przede wszystkim brak obciążenia budżetu domowego w postaci raty kredytu hipotecznego. Ponadto, osoby wynajmujące lokal nie muszą martwić się jego remontowaniem lub, w większości przypadków, umeblowaniem. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla młodych ludzi, którzy nie potrzebują jeszcze poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa, jakie daje posiadanie własnego mieszkania. Jednak, wynajem mieszkania ma też swoje minusy.

Wynajmowane mieszkanie, nawet po kilkunastu latach, nie stanie się własnością wynajmującego. Wbrew pozorom, może nas kosztować nawet więcej, niż wyniosłaby spłata raty kredytu. Jeśli weźmie się do tego pod uwagę różne pozaekonomiczne kłopoty, np. konflikty z właścicielem mieszkania, to całe rozwiązanie zaczyna mocno tracić na wartości – zauważa ekspert reprezentujący firmę Gryf Development.

Czy warto kupić mieszkanie?

Nad kupnem mieszkania nie powinni nawet przez chwilę zastanawiać się ci, którzy mają wystarczającą kwotę pieniędzy, aby zapłacić cenę mieszkania w całości – dla takich osób opcja ta będzie najbardziej korzystna pod każdym względem. Mniej oczywista decyzja o kupnie mieszkania będzie natomiast dla tych, którzy w tym celu musieliby zaciągnąć kredyt hipoteczny. Podpisanie umowy kredytowej jest bowiem inwestycją mocno obciążającą domowy budżet na wiele lat. O ile w przypadku wynajmowania mieszkania, można w każdej chwili się z niego wyprowadzić, tak z własnym mieszkaniem nie jest już to aż takie proste.

Mimo wszystko, własne mieszkanie (nawet, jeśli prawowitymi jego właścicielami staniemy się tak naprawdę po spłaceniu ostatniej raty kredytu) daje duży komfort i ogromne możliwości, chociażby związane z aranżacją wnętrz.

Na co się zdecydować?

Tak wynajem, jak i zakup mieszkania ma swoje wady i zalety, dlatego podejmując decyzję trzeba wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe oraz swoje plany na przyszłość – kupując mieszkanie w danym miejscu przywiążecie się do niego na długie lata.

Regulamin korzystania z serwisu