Maszyny stosowane w zakładach ramiarskich

Podczas pracy w zakładach ramiarskich wykorzystywane są różnego rodzaju maszyny i urządzenia. Aby właściwie spełniać swoją funkcję, muszą one wyróżniać się łatwością w obsłudze oraz – co niezwykle istotne – zapewniać wysoką wydajność w produkcji niezależnie od rodzaju czy modelu. Na jakie popularne maszyny stosowane w zakładach ramiarskich możemy wskazać? Czym się one charakteryzują?

Budowa ramy

Nim przejdziemy do opisu maszyn oraz urządzeń służących do wytwarzania ram, chwilę uwagi poświęcimy im samym.

Budowa ramy nie jest skomplikowana, jednak nie każdy z nas wie, jak ona wygląda w praktyce – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Sayart, która dostarcza wysokiej jakości listew ramiarskich, gotowych ram oraz maszyn do produkcji ram.

Ramy standardowo składają się z czterech boków – listew zaciętych i połączonych ze sobą pod kątem równym 90°. Umieszczanie różnego rodzaju obiektów w listwach ramiarskich jest możliwe dzięki felcowi. Felc, nazywany inaczej wrębem, to specjalne wycięcie, które znajduje się na najdłuższej krawędzi listwy ramiarskiej i służy do montowania pleców i szkła. W skład ramy może wchodzić również passe-partout oraz stopka. Passe-partout to ramka tworzona z tektury i wyposażana w otwór w rozmiarze mniejszym niż sama praca. Dzięki temu wpływa ona znacząco na odbiór oprawionego obiektu i sprawia, że osoba oglądająca skupia na nim całą swoją uwagę. Stopka zaś, jak wiadomo, pozwala na postawienie ramki w dowolnym miejscu bez konieczności jej zawieszania – dodaje nasz rozmówca.

Produkcja ram – maszyny stosowane w zakładach ramiarskich

Przy produkcji ram w średnich i dużych zakładach wykorzystywane są m.in., dwupiły, gilotyny, zszywarki, pistolety oraz urządzenia do wycinania passe-partout. Pośród dostępnych obecnie na rynku maszyn zdecydowanie godne polecenia są urządzenia oferowane przez takich producentów jak francuska firma Cassese oraz włoska Valiani.

W żadnym zakładzie ramiarskim z pewnością nie może zabraknąć maszyn do cięcia listew. Obecnie dużą popularnością cieszą się dwupiły automatyczne oraz pneumatyczne Cassese. Dwupiła automatyczna CS 999 doskonale sprawdzi się w szybkiej, masowej produkcji. Świetnie radzi sobie bowiem zarówno z cięciem listew drewnianych, jak i syntetycznych i to bez konieczności zmiany noży. Dwupiła pneumatyczna CS 940 z kolei wyróżnia się bardzo mocnymi chowanymi ultra zaciskami, automatycznym wyrównywaniem górnej klamry oraz – co niezwykle istotne – własną regulacją ciśnienia powietrza.

Pośród powszechnie stosowanych przez ramiarzy pistoletów zaś możemy wskazać na pistolety Cassese pneumatyczne o magnetycznym korpusie oraz mechaniczne. Służą one do wstrzeliwania w listwy elastycznych, a przy tym trwałych blaszek, przy pomocy których w łatwy i komfortowy sposób można mocować plecy ram.

Zszywarki z kolei służą do łączenia ze sobą poszczególnych listew. Bardzo praktyczne i wygodne są zszywarki Cassese, a wśród nich pneumatyczne, z napędem nożnym, z pamięcią oraz z pamięcią i uchylnym blatem. Typ urządzenia można dowolnie wybierać w zależności od potrzeb i możliwości zakładu.

Pośród gilotyn wykorzystywanych w zakładach ramiarskich dużą popularnością cieszą się gilotyny nożne. Na szczególną uwagę z pewnością zasługuje tutaj gilotyna nożna Cassese CS 55M2, która pozwala na szybki i precyzyjne ustawienie podpory felcu.

Wreszcie urządzenia do wycinania passe-partout. W tej dziedzinie prym wiodą włoskie maszyny Valiani takie jak np. modele Maximus czy Mat Pro Ultra, stanowiące idealne rozwiązanie dla każdego zakładu ramiarskiego. Gwarantują one uzyskanie najwyżej jakości produktu przy maksymalnym zysku z jego sprzedaży. Przy tym maszyny ta charakteryzują się łatwą i wygodną obsługą oraz wysokim stopniem wytrzymałości i trwałości.

Regulamin korzystania z serwisu