Montaż wkładu kominowego

Montaż wkładów kominowych a przepisy prawa budowlanego

Instalacja kominowa jest elementem niezbędnym w każdym budynku, w którym zostało zamontowane urządzenie grzewcze przeznaczone do spalania opału. Komin będzie więc potrzebny zawsze, gdy w grę wchodzi korzystanie z kotła centralnego ogrzewania, wolnostojącego pieca, a także kominka czy tradycyjnej kuchni węglowej. Użyte do wykonania komina elementy – w tym wkład kominowy – muszą być jednak zgodne z obowiązującymi przepisami.

Jakie przepisy obowiązują przy montażu wkładu kominowego?

Wszystkie materiały używane do budowy domu muszą spełniać wymagania obowiązujących przepisów. Nakładają one obowiązek stosowania tylko tych wyrobów, których producenci wydali dla nich deklarację zgodności, lub jeżeli jest to wymagane, uzyskali certyfikat zgodności. Kupując wkład kominowy, trzeba więc zadbać o to, by posiadać kopię tego rodzaju dokumentacji. Będzie ona niezbędna nie tylko w razie kontroli, ale także przy odbiorze komina dokonywanym przez kominiarza, który weryfikuje czy wykorzystane elementy mają odpowiednie dopuszczenia. Warto pamiętać, że w razie użycia wkładu, który nie ma właściwych dokumentów, można mieć kłopoty z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku pożaru.

Czy montaż wkładu kominowego wymaga dopełnienia jakichś formalności?

Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy montaż wkładu kominowego wymaga posiadania zezwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia. Jeśli prace tego rodzaju są wykonywane podczas wznoszenia budynku, to są one elementem całego projektu i będą realizowane w ramach posiadanego zezwolenia albo dokonanego zgłoszenia. W sytuacji, gdy wkład jest umieszczany w kominie w ramach remontu, czynności te należy uznać za przebudowę budynku mieszkalnego. Działanie takie może być definiowane w ten sposób, ponieważ wiąże się ze zmianą parametrów użytkowych budynku. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami nie wymaga to więc ani dokonywania zgłoszenia, ani otrzymania zezwolenia. Warto jednak pamiętać, że nieco inna sytuacja będzie się wiązała z budową komina. W takim przypadku, gdy właściciel budynku decyduje się na budowę komina wolnostojącego lub przeprowadzenia go przez przegrody i zamontowania wewnątrz budynku np. z wykorzystaniem wkładu dwuściennego będzie musiał uzyskać pozwolenie na budowę.

Szeroki wybór wkładów można znaleźć w firmie Tanie Kominy. Dostępne są zarówno wkłady przeznaczone do kominków oraz kotłów na paliwa stałe, jak i do kotłów olejowych i gazowych. W ofercie są też wkłady do kotłów kondensacyjnych oraz wkłady dwuścienne, przedłużenia kominowe i nasady.

Regulamin korzystania z serwisu