ogrodzenie gabionowe

Mur kamienny na posesji. Wybór kamienia

Mur kamienny jest doskonałym wyborem niezależnie od tego, czy nasz dom ma nowoczesny czy bardziej rustykalny charakter. Doskonale nadaje się na ogrodzenie posesji, dając poczucie bezpieczeństwa i prywatności. Nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, a z czasem nabiera charakteru. Wybór odpowiedniego kamienia nie jest najłatwiejszy – dlatego podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Kamień jest materiałem w pełni naturalnym, niezwykle wytrzymałym, a do tego estetycznym. Z tego względu doskonale nadaje się na kamienne mury, elewacje, a także elementy małej architektury ogrodowej. Za pomocą kamienia możemy nadać niepowtarzalny wygląd naszej posesji.

Rodzaje kamiennych ogrodzeń

Mury kamienne mogą przyjmować różne formy, w zależności od sposobu układania poszczególnych elementów jak i od samego rodzaju kamienia, wybranego do budowy. Najłatwiejsze do wykonania oraz gwarantujące najlepszą stabilność są mury warstwowe oraz rzędowe. W obydwu przypadkach wykorzystuje się kamienie o płaskiej powierzchni. Z tego względu są łatwe do układania i dobrze do siebie przylegają. Jednocześnie, ze względu na mniej lub bardziej nieregularny kształt nie tracą swojego charakteru.

Kamienny mur warstwowy składa się z płaskich kamieni w formie płytek o nieregularnym kształcie. Mur wykonuje się układając na sobie kamienie w formie warstw, o wysokości najlepiej nie mniejszej niż 10 centymetrów. Mur rzędowy tworzy się podobnie, jednak w tym przypadku wykorzystuje się kamienie o kształcie prostopadłościanu. Dzięki kształtowi bloczków umożliwia tworzenie długich i nieregularnych ciągów. Może być wykorzystywany samodzielnie lub w połączeniu na przykład z drewnem.

Innym sposobem na wykorzystanie kamienia, coraz częściej wykorzystywanym jako ogrodzenia posesji, są gabiony. W tym przypadku kamień służy jako wypełnienie metalowych prostopadłościanów przypominających klatki. Jest to również ciekawe rozwiązanie, umożliwiające wykorzystanie różnych rodzajów kamienia i nie wymagające łączeń za pomocą zaprawy.

Wybór kamienia w zależności od rodzaju muru

Ze względu na to, że mur dookoła posesji ma spełniać rolę nie tylko estetyczną, ale również zabezpieczającą, warto wybrać kamień odporny na uszkodzenia. Zarówno mechaniczne, jak i spowodowane działaniem warunków atmosferycznych. Piaskowiec jest wyjątkowo piękny i łatwy w obróbce, jednak pod wpływem niesprzyjającej pogody może powoli ulec zniszczeniu. Na mury kamienne doskonale sprawdzi się łupek szarogłazowy, który występuje w różnych formach: jako kamień naturalny, cięty lub łupany. Kamień płytowy będzie doskonale nadawał się na mury warstwowe. Płytki osiągają wielkość od 10×20 cm aż do 40×40 cm, przy grubości od 2 do 6 cm. Duża i płaska powierzchnia zagwarantuje dobrą stabilność murowej konstrukcji.

Łupek szarogłazowy może również posiadać postać kamiennych prostopadłościanów. Kamień murowy bloczkowy posiada zazwyczaj mniejszą powierzchnię i większą grubość. Układa się go równie łatwo i daje możliwość stworzenia zarówno klasycznych jak i nowoczesnych aranżacji ogrodowych. Duży wybór kamieni znajdziemy w ofercie kopalni łupka szarogłazowego w Jenkowie.

Kamienne ogrodzenie posesji lub murki oporowe

Kamień może być wykorzystany nie tyko jako kamienne ogrodzenie posesji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na terenie ogrodu stworzyć ciekawe kompozycje z murków oporowych. W tym przypadku również sprawdzi się łupek szarogłazowy. Ze względu na swoją wytrzymałość oraz wygląd doskonale sprawdzi się jako murek kamiennych tarasów pokrytych roślinnością. W ten sposób w ogrodzie nawet o płaskiej powierzchni można stworzyć wrażenie piętrowości.

Regulamin korzystania z serwisu