montaż szamba betonowego

Na co zwrócić uwagę przeprowadzając montaż szamba betonowego?

Niektóre działki budowlane nie są podłączone do systemu kanalizacji. W takiej sytuacji trzeba osobiście zadbać o prawidłowe odprowadzanie nieczystości. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się budowa szamba na działce. Zbiornik jest zakopywany w ziemi, a także dokładnie zabezpieczany. Konieczne jest także jego regularne oczyszczanie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szamb, które różnią się od siebie materiałem wykonania, a także wielkością. Dużą popularnością cieszą się szamba betonowe. O czym należy pamiętać, montując takie szambo?

Dlaczego warto wybrać szambo betonowe?

Jedną z największych zalet szamb betonowych jest ich cena. Zazwyczaj są one tańsze od zbiorników wykonanych z innych materiałów. Nie oznacza to jednak, że ich jakość jest gorsza. Szamba betonowe charakteryzują się bardzo dobrą trwałością. Dzięki temu, że wykonuje się je z bardzo szczelnych mieszanek betonowych, są odporne na przesiąkanie wody, a także na działanie środków chemicznych. Ponadto nie istnieje zagrożenie, że nieczystości przedostaną się do środowiska naturalnego.

Mieszanka betonowa, z której produkuje się szamba betonowe, składa się z naturalnych składników, dzięki czemu jest w pełni bezpieczna dla przyrody. Zbiorniki wykonywane z betonu wyróżniają się także bardzo dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych. Taka właściwość sprawia, że w przeciwieństwie do zbiorników wykonanych z innych materiałów, szamba betonowe mogą być montowane w każdych warunkach.

Zgłoszenie montażu szamba

W przypadku budowy szamba betonowego nie zawsze konieczne jest zezwolenie na montaż. Jeśli szambo, które chcemy zamontować na działce, nie ma pojemności większej niż 10 metrów sześciennych, wystarczy jedynie zgłosić chęć montażu zbiornika. Taki typ szamba może wykonać firma GOMAR, oferująca montaż szamb betonowych. W takiej sytuacji nie ma konieczności uzyskiwania projektu budowlanego sporządzonego przez projektanta. Jeżeli montaż szamba betonowego jest zaplanowany w przypadku budowy nowego domu, można umieścić je w głównym wniosku o budowę. W przypadku budowy szamba na już zabudowanej posesji konieczny będzie oddzielny dokument, zawierający mapkę z zaznaczoną lokalizacją szamba, a także krótki opis inwestycji. Po złożeniu zgłoszenia do urzędu władze mogą zgłosić ewentualny sprzeciw w ciągu trzydziestu dni.

Jak eksploatować szambo betonowe?

Zawartość szamba może być niebezpieczna nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla człowieka, ponieważ znajdują się w nim fekalia oraz chemia gospodarcza. Z tego względu niezwykle ważna jest nie tylko odpowiednia szczelność szamba, ale także jego regularne opróżnianie. Jeżeli zbiornik jest oczyszczany zbyt rzadko, może dojść do jego wybicia, czyli powrotu nieczystości do domu poprzez rury. Konieczne jest także wentylowanie szamba betonowego. Z powodu braku powietrza może wytworzyć się podciśnienie, w wyniku którego ścieki z domu nie będą mogły w pełni swobodnie spływać do zbiornika. Zarówno w przypadku montażu szamba betonowego, jak i jego oczyszczania, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która posiada odpowiedni sprzęt oraz odzież ochronną.

Montaż szamba może okazać się koniecznością w przypadku braku możliwości podłączenia do kanalizacji. W takiej sytuacji zdecydowanie warto wybrać szambo betonowe, które można zamontować w niemal każdych warunkach.

Regulamin korzystania z serwisu