basen kąpielowy

Niecka basenowa. Wykonanie i wykończenie

Tradycyjne niecki basenów ogrodowych wykonywane były z betonu. Takie rozwiązanie wciąż jeszcze stosowane jest przy niektórych inwestycjach, jednak ze względu  na spore koszty i czasochłonną budowę betonowych basenów, obecnie znacznie większą popularnością cieszą się niecki prefabrykowane z tworzyw sztucznych. Na czym polega montaż i wykończenie takiego basenu?

 

Montaż gotowej niecki basenowej jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na stworzenie w ogrodzie wymarzonego miejsca do rekreacji i uprawiania sportu. W specjalistycznych sklepach z techniką basenową dostępne są niecki prefabrykowane w najrozmaitszych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu każdy może zbudować basen odpowiadający jego indywidualnym preferencjom.

Konstrukcja niecki basenowej

Decydując się basen ogrodowy musimy pamiętać, że mamy do czynienia z konstrukcją budowlaną. Niecka zagłębiona w gruncie musi być odporna na napór otaczającej ją gleby i wód gruntowych, a także w pełni szczelna, aby woda basenowa nie wysiąkała do ziemi.

W przypadku basenów betonowych, konstrukcja basenu musiała posiadać specjalne, wznoszone oddzielnie wzmocnienia konstrukcyjne, a mianowicie ściany oporowe. Budowane najczęściej z bloczków betonowych ściany, miały za zadanie wzmacniać nieckę i zatrzymywać opory od gruntu.

Nowoczesne niecki basenów poliestrowych nie wymagają stosowania dodatkowych ścian oporowych, gdyż są w stanie samodzielnie pełnić wymienione funkcje wzmacniające. Ściany basenu prefabrykowanego stabilizowane są zaprawą z suchego betonu.

Zatem prefabrykowaną nieckę basenową montujemy w przygotowanym wcześniej otworze z dnem zwieńczonym zbrojoną wylewką. Od momentu przywiezienia basenu na plac budowy minie zaledwie kilka dni do momentu, w którym będziesz mógł z niego korzystać. Oprócz przygotowania zbiornika, konieczne będzie przecież wykonanie wykończeń.

Montaż i wykończenie niecki basenowej – niezbędny osprzęt

Baseny ogrodowe z oferty producenta Pool Design Company dostarczane są klientom w zestawach z kompletnym oprzyrządowaniem, niezbędnym do prawidłowego użytkowania zbiornika. Mamy tu na myśli przede wszystkim części systemu filtracyjnego wody, więc dysze i skimmery, ale także inne elementy techniki basenowej, w tym urządzenia i preparaty do pielęgnacji wody.

Montaż basenu kąpielowego przebiega w kilku etapach.  Przed umieszczeniem zbiornika w otworze, konieczne jest przygotowanie w niecce otworów na elementy osprzętu filtracyjnego oraz lamp i ich podłączenie. Pod płytą betonową lub wokół niej wykonuje się drenaż. Po obsadzeniu zbiornika w gruncie specjalista uruchamia system filtracyjny i sprawdza poprawność jego działania, a następnie dokonuje pierwszej aplikacji chemii basenowej.

Regulamin korzystania z serwisu