Od czego zależy cena mieszkania?

Ceny mieszkań o podobnym metrażu mogą się od siebie znacznie różnić – dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W naszym artykule przyjrzymy się cenom mieszkań na rynku pierwotnym i sprawdzimy, co szczególnie wpływa na koszty zakupu nowego mieszkania od dewelopera. To przede wszystkim metraż i lokalizacja, ale nie tylko.

Metraż i lokalizacja

Podstawowe czynniki, które decydują o cenie nowego mieszkania, to oczywiście metraż i lokalizacja. Gdy wybieramy mieszkanie, szczególnie interesuje nas okolica, w której chcemy zamieszkać. Zwykle najdroższe lokale są do kupienia w dzielnicach śródmiejskich, choć zdarzają się też nowe osiedla poza miastem, gdzie ceny mieszkań są wysokie. Istotna jest dla nas infrastruktura osiedla oraz komunikacja z innymi częściami miasta. Jak mówi nam przedstawiciel Spółki Caro Development Polska, dla osób kupujących mieszkanie istotna jest także bliskość szkół, przedszkoli, przychodni, sklepów oraz punktów usługowych. Więcej zapłacimy za mieszkanie, z którego nasze dzieci bez problemu bezpiecznie dotrą na lekcje niż za takie, z którego będziemy musieli nasze pociechy odprowadzać, czy odwozić do placówek edukacyjnych. Jeśli chodzi o lokalizację, szczególnie doceniamy też obecność terenów zielonych – wolimy zerkać z okien na park niż na przykład ruchliwą ulicę.

Rodzaj budynku i standard wykończenia

Cena mieszkania zależna jest również od rodzaju budynku, w którym się ono znajduje. Inwestorzy coraz częściej decydują się na budynki bardziej kameralne – wolimy mniejsze budynki od bloków, w których sąsiedzi nie znają się wzajemnie. Na cenę mieszkania ma wpływ także standard wykończenia. Dotyczy to nie tylko samego lokalu, ale całego budynku oraz jego otoczenia. Jeszcze jakiś czas temu bez oporów decydowaliśmy się na zakup mieszkań w stanie kompletnie surowym: ściany, sufity i podłogi w mieszkaniach z surowego betonu, łazienki bez poprowadzonej instalacji, do której można od razu podłączyć wannę, umywalkę itd. Dziś chętniej wybieramy nowe mieszkania i domy, które są bezpośrednio przygotowane pod finalne wykończenie. My decydujemy, jakie materiały znajdą się na ścianach, sufitach i podłogach itd., jednak pomieszczenia są już przygotowane pod prace wykończeniowe. To podnosi cenę mieszkania, za to obniża koszty wykonania tzw. wykończeniówki – prace są mniej wymagające i trwają oczywiście krócej. Analogicznie wyższa będzie cena mieszkania w domu na estetycznie zagospodarowanym podwórku z solidnym ogrodzeniem i monitoringiem niż w bloku na surowym terenie bez bezpiecznych kamer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu