Panele akustyczne w praktyce. Gdzie znajdują zastosowanie?

Panele akustyczne stosowane są dla poprawy akustyki i wyciszenia pomieszczeń. To idealne rozwiązanie dla miejsc, w których istotna jest profesjonalna jakość dźwięku, ale też tych, w których panuje uciążliwy hałas – w halach produkcyjnych i dużych pomieszczeniach biurowych. Uniwersalność paneli akustycznych, a także ich designerski wygląd sprawiły, że coraz częściej stosowane są także jako elementy dekoracyjne w aranżacji wnętrz.

Profesjonalne zastosowanie

Panele akustyczne znajdują zastosowanie w pomieszczeniach, w których bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowa akustyka i profesjonalna jakość dźwięku, takich jak studia nagraniowe i telewizyjne, sale kinowe i koncertowe, sale prób czy sale taneczne. Panele – podobnie jak maty akustyczne – można dociąć i dopasować do istniejącego już pomieszczenia. Nie ma więc problemu z zastosowaniem ich w pomieszczeniu, które pierwotnie nie było przystosowane np. do nagrywania.

Panele akustyczne są trwałe i odporne na różnorodne czynniki zewnętrzne. Są ognioodporne, nie wchłaniają oleju czy wody. Dzięki tym właściwościom mogą być z powodzeniem stosowane w halach produkcyjnych, gdzie będą remedium na hałas wytwarzany przez maszyny i narzędzia.

Coraz częściej panele akustyczne spotykane są także w biurach – w szczególności w biurach call center i w pomieszczeniach typu open space, będących miejscem pracy wielu osób. Pracodawcy wiedzą już, że komfortowe, wyciszone biura bezpośrednio przekładają się na zyski ich firm. Chętnie inwestują więc w rozwiązania obniżające hałas we wnętrzach.

W domowym zaciszu

Choć konkretną funkcją paneli akustycznych jest uzyskanie oczekiwanego efektu dźwiękowego, to producenci dbają także o ich design. Dzięki temu panele mogą stanowić niebanalny element aranżacji wnętrz. Chcąc skorzystać podwójnie – zaaranżować designerskie wnętrze, ale także wyciszyć pomieszczenie, tworząc np. przytulną sypialnię czy salon z prawdziwym kinem domowym, warto stosować się do zasady, iż panele akustyczne układamy na ścianach, przy których rozchodzi się dźwięk oraz na ścianach przeciwległych.

Decydując się na wybór paneli, warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy oferują pełne wsparcie w doborze najlepszych rozwiązań. Jak mówi ekspert z firmy MCakustik, zajmującej się sprzedażą paneli, mat i pianek akustycznych:

Wybór jest duży, wszystko zależy od upodobań klientów. W naszej ofercie znajdują się panele akustyczne różnego typu, gładkie, ale także panele o charakterystycznej, wypukłej strukturze piramid lub fal. Zazwyczaj spotykanym kolorem paneli jest grafit, ale posiadamy również produkty w innych barwach. Walory dekoracyjne i podstawowa funkcja paneli, czyli tłumienie hałasu sprawiają, że możemy nie tylko dobrze wyciszyć mieszkanie, ale także zyskać pomysłową aranżację ścienną.

Panele akustyczne przydadzą się zwłaszcza w starszych budynkach, gdzie pojawia się problem hałasu zza ściany. Mogą być zastosowane zarówno na ścianach, sufitach, jak i podłogach.

Regulamin korzystania z serwisu