Pojemność zbiornika na ścieki

Przy montażu przydomowego szamba należy się dokładnie zastanowić nad jego parametrami. Najważniejszym jest pojemność zbiornika na ścieki – musi być ona dopasowana do potrzeb gospodarstwa domowego. W przeciwnym razie użytkowanie szamba może stać się bardzo uciążliwe – dotyczy to zarówno za małych, jak i za dużych szamb. Dowiedz się, jak dobrać pojemność zbiornika na ścieki.

Dlaczego wybór odpowiedniej wielkości zbiornika jest tak ważny?

Szamba nie należą do najwygodniejszych metod pozbywania się ścieków, jednak na wielu działkach nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji lub zastosowania innych systemów (np. przydomowej oczyszczalni). Dobór odpowiedniej pojemności zbiornika wpłynie jednak na bardziej komfortowe użytkowanie instalacji. Szambo musi być opróżniane regularnie. Składowane przez dłuższy czas nieczystości nie tylko mogą wydzielać nieprzyjemny zapach skutecznie uprzykrzający życie domownikom i sąsiadom, ale też mogą stać się szkodliwe dla zdrowia ze względu na ulatniający się metan. Dlatego jego pojemność powinna być dobrana tak, by szambo mogło być opróżniane co ok. 10-14 dni. Warto przed ostatecznym wyborem zainteresować się również możliwościami technicznymi firmy, która będzie odbierała ścieki z Twojego domu. Szambo nie powinno być większe niż pojemność szambiarki – chodzi o to, aby wszystkie ścieki mogły być zabrane za jednym razem.

Jak dobrać pojemność zbiornika na ścieki?

Oszacowanie potrzebnej pojemności szamba jest konieczne w przypadku wszystkich zbiorników, niezależnie od tego, z jakiego materiału będą wykonane i w jakim miejscu zamontowane. Jak podejść do obliczeń? Jak mówi specjalista z firmy „EKO-BIO Oczyszczalnie” Sp. z o.o. Sp.k.:

Za punkt odniesienia warto przyjąć liczbę domowników. Przyjmuje się bowiem, że każdy człowiek codziennie zużywa ok. 150 l wody. Zamiast tego rodzaju szacunków można wykorzystać też wodomierze, jeśli są zainstalowane w domu. Należy jednak wziąć pod uwagę pewien zapas związany z możliwością np. powiększenia się rodziny – dodaje.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Średnie dzienne zużycie wody zależy też m.in. od tego, czy ciepła woda jest podgrzewana lokalnie (np. kotłem) czy dostarczana z zewnątrz (np. z ciepłowni). Duże znaczenie mają również sprzęty zainstalowane w domu – np. zmywarka, która zużywa mniej wody niż ręczne zmywanie naczyń oraz rodzaj i wielkość pralki. Często większe zużycie wody występuje również
w domach, w których korzysta się z wanny, a nie z prysznica. Ogromnym czynnikiem wpływającym na ilość produkowanych ścieków jest też obecność małych dzieci w domu. Konieczność częstszych kąpieli czy prania zwykle drastycznie zwiększa dobowe zużycie wody.

Większość rodzin decyduje się na szamba o pojemności od 8 do 10 m3. Jeżeli masz wątpliwości, warto poradzić się specjalistów, którzy będą dostarczać i montować Twój zbiornik. Dzięki doświadczeniu na pewno pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Regulamin korzystania z serwisu