kształt

Produkcja elementów z tworzyw sztucznych na indywidualne zamówienie

W wielu gałęziach przemysłu potrzeba produkcji niepowtarzalnych elementów z tworzyw sztucznych, małych (np. wyposażenie domu), jak i dużych (np. przydomowe oczyszczalnie ścieków). Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są firmy tworzące na indywidualne zamówienie. Jedną z bardziej ekonomicznych metod produkcji jest rotomoulding, czyli formowanie rotacyjne. Co to jest? Jakie są jego zalety? Na czym polega? Jakie elementy można stworzyć tą metodą?

Czym jest rotomoulding? Jakie są jego zalety?

Rotomoulding zwane jest inaczej formowaniem rotacyjnym, czyli techniką kształtowania tworzyw sztucznych. Pozwala ona uzyskać przedmioty o dowolnym rozmiarze i nawet najbardziej skomplikowanym kształcie, które są puste w środku. Rotomoulding polega na wypełnieniu wieloczęściowej formy granulatem tworzywa sztucznego wrażliwego na temperaturę i podgrzaniu go do 250 stopniu Celsjusza. Pod wpływem temperatury granulat zamienia się w płyn i szczelnie wypełnia formę obracającą się z prędkością 20 obrotów na minutę. Następnie forma poddawana jest niskiej temperaturze za pomocą wody lub chłodnego powietrza, dzięki czemu przedmiot twardnieje. W efekcie uzyskuje się skończony produkt. Po oczyszczeniu formy można powtórzyć cały proces.

Jakie zalety ma rotomoulding? Zapytaliśmy się o to eksperta z firmy Projekt Rotolution w Koszalinie: Dzięki zastosowaniu rotomouldingu można tworzyć pojemniki mające nawet 5000 litrów. Obracanie się formy prowadzi do identycznego rozmieszczenia tworzywa sztucznego na ściankach, przez co produkt jest szczelny. Brak łączeń powoduje, że wyprodukowany przedmiot nie ma słabych miejsc. Dodatkową zaletą tej technologii jest niska cena, szybkość produkcji i mała toksyczność. Te cechy składają się na rosnącą popularność rotomouldingu.

Jakie elementy z tworzyw sztucznych można stworzyć metodą rotomouldingu?

Stosując rotomoulding, możemy wytworzyć zarówno duże, jak i bardzo małe elementy oraz zróżnicować ich wygląd, np. stosując barwniki. Pozwala to na realizację zleceń firm o zróżnicowanym profilu i wielkości. Do branż mogących skorzystać z produkcji metodą rotomouldingu należą:

  • branża sportowa i rekreacyjna: sprzęt do sportów wodnych i wyposażenie placów zabaw,
  • branża wnętrzarska: ozdoby domowe, meble ogrodowe,
  • transportery, palety i kontenery z tworzyw sztucznych,
  • urządzenia mechaniczne,
  • branża rolnicza: części instalacji, zbiorniki, elementy urządzeń rolniczych,
  • branża wodociągowa: instalacje sanitarne,
  • branża budowlana: elementy infrastruktury drogowej,
  • branża samochodowa: elementy pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu