Brama automatyczna

Rodzaje bram automatycznych

Nieodzownym elementem budowy domu lub obiektu przemysłowego jest wybór odpowiedniego ogrodzenia. Grodzenie posesji jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na jej terenie. Dobre ogrodzenie musi charakteryzować się nie tylko wysoką jakością wykonania, ale i dopasowaną do działki bramą. Sprawdź, jakie są rodzaje bram automatycznych, i wybierz odpowiednią dla swojej posesji.

Jak wybrać odpowiednią bramę automatyczną?

Przed zakupem należy wziąć pod uwagę różne parametry, które musi spełnić idealna brama. Najważniejszym aspektem wybierania bramy jest odpowiednia szerokość. Musi ona zostać dobrana do rozmiarów podjazdu oraz gabarytów samochodów, jakie będą przez nią przejeżdżać. Prywatna posesja najczęściej wymaga zapewnienia przejazdu jedynie samochodom osobowym, dlatego jej szerokość może zaczynać się od 3m. W przypadku zakupu bramy do firmy, która musi umożliwić komfortowy wjazd samochodom wielkogabarytowym, szerokość bramy powinna wynosić co najmniej 4m.
Dodatkowo należy przemyśleć kwestię umiejscowienia bramy automatycznej. Jako, że będzie ona otwierana zdalnie, musi mieć możliwość swobodnego otwierania się bez zagrażania samochodom poruszającym się po drodze.

Jakie są rodzaje bram automatycznych?

Brama przesuwna stanowi idealne rozwiązanie dla małych posesji oraz tych znajdujących się bardzo blisko ruchliwej drogi. Brama nie zabiera miejsca, dzięki otwieraniu wzdłuż ogrodzenia. Ważne jest jednak, aby ogrodzenie było na tyle długie, aby mogło zapewnić całkowite wsunięcie się bramy. W tym wypadku można jednak zamontować bramę dwuskrzydłową, która będzie przesuwać się w dwie różne strony. Należy jednak pamiętać, że brama nie może w żadnym momencie zasłaniać furtki, ponieważ generuje to ryzyko uszkodzenia mechanizmu lub wyłamania otwartego skrzydła furtki. W przypadku otwarcia bramy na furtkę trzeba zastosować czujniki otwarcia furtki, które eliminują zagrożenie. Istnieją również bramy przesuwne teleskopowe, które oszczędzają 50% szer. miejsca potrzebnego do otwarcia bramy.
Bramy przesuwne dzieli się dodatkowo na dwie podkategorie – samonośne i szynowe. Ich funkcje i sposób działania przybliżył nam ekspert z firmy Mistal zajmującej się produkcją bram, automatyki i ogrodzeń:

— Bramy samonośne osadzane są na szynie, która przesuwa się po rolkach zamocowanych do betonowego fundamentu. Do jej prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest zainstalowanie niezbędnej przeciwwagi, która dociąży bramę i zapewni płynne przesuwanie. Przy decydowaniu się na ten rodzaj bramy należy mieć na uwadze, że przeciwwaga dodatkowo poszerzy całą konstrukcję o ok 35-40%. Brama ta nie dotyka podłoża, dzięki czemu nie będzie konieczne częste oczyszczanie jej z brudu, błota, liści czy śniegu. Brama szynowa nie jest już tak popularna jak dawniej – właśnie ze względu na utrudnione funkcjonowanie w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych. Skrzydło bramy przesuwa się po szynie zamontowanej w fundamencie, więc ma bezpośredni kontakt z podłożem. W ten sposób bardzo łatwo o zaburzenie jej pracy podczas opadów śniegu czy przymrozków. Jest jednak tańsza od od bramy samonośnej, dzięki czemu nie znika ze sprzedaży.


Kolejnym rodzajem bramy automatycznej jest brama rozwierana. Można ją zastosować na większych posesjach, gdzie otwarta brama nie będzie napotykać przeszkód i będzie mogła zostać swobodnie zamknięta, nawet przy stojącym na podjeździe samochodzie. Ten typ bramy otwiera się do wewnątrz, najczęściej pod kątem 90°. Brama rozwierana może być złożona z jednego szerokiego skrzydła, dwóch identycznych, a także niesymetrycznych. Brama jednoskrzydłowa przeznaczona jest do długiego, lecz wąskiego podjazdu, a dwuskrzydłowa do krótkiego i szerokiego. Za pomocą bramy niesymetrycznej można dopasować odpowiednie rozmieszczenie i otwieranie się skrzydeł w przypadku nieregularnego podjazdu. Taka konfiguracja może też służyć jednocześnie za bramę i furtkę. Dla zaoszczędzenia miejsca można również zastosować bramę rozwieraną harmonijkową. Taka brama składa się z 4 części, które otwierają się metodą łamaną, np. brama 4m potrzebuje miejsca na otwarcie jedynie 1m.

Regulamin korzystania z serwisu