Rodzaje dźwigów budowlanych

Trudno wyobrazić sobie plac budowy bez dźwigów. Te urządzenia pozwalają na tworzenie wysokich konstrukcji, bez jakich współcześnie nie moglibyśmy się obejść. W zależności od tego, jakie prace są do wykonania i w jakich warunkach, potrzeba dźwigu odpowiedniego typu. Jakie rodzaje dźwigów budowlanych wyróżniamy i pod jakimi względami je klasyfikujemy? Poznaj typy tych urządzeń.

Dźwigi na budowie

Dźwigi budowlane pozwalają transportować ciężkie elementy budowlane w poziomie i pionie, zwłaszcza na duże wysokości. O ich znaczeniu podczas prac opowiada specjalista z firmy Bud-Rom z Lublina:

Dzięki dźwigom można sięgnąć wyżej i dalej, przenosić znacznie większe ładunki, a przede wszystkim zrobić to szybciej i bezpieczniej dla pracowników. Bez dźwigów trudno byłoby wznosić wielopiętrowe konstrukcje, wiadukty czy mosty. Trwałoby to znacznie dłużej i było o wiele droższe.

To, jaki dźwig jest używany podczas danych prac, zależy od tego, na jakiej wysokości mają się one odbywać, jakiego rodzaju ładunki i o jakiej masie mają być transportowane, jakie są możliwości montażu dźwigu – słowem: od potrzeb danej konstrukcji i panujących na placu budowy warunków. Dlatego konieczne było stworzenie wielu rodzajów dźwigów. Według jakich kryteriów je dzielimy i jakie żurawie wyróżniamy? O tym poniżej.

Podział dźwigów budowlanych (żurawi)

Dźwigi budowlane klasyfikuje się według różnych kryteriów. Zaliczają się do nich:

  • typ wysięgnika,
  • miejsce obrotu,
  • sposób posadowienia,
  • sposób montażu.

Jeśli chodzi o typ wysięgnika, wyszczególnia się dźwigi budowlane z wysięgnikiem wodzakowatym oraz wychylnym. W tej pierwszej grupie wydzielamy ponadto dźwigi odciągowe i bezodciągowe. Pod względem miejsca obrotu wyszczególniamy dźwigi budowlane górno- i dolnoobrotowe.

Najwięcej typów tych urządzeń wyszczególnia się według sposobu posadowienia. Wyróżnia się więc dźwigi: posadowione stacjonarne, na podwoziu, przejezdne, szynowe, na kotwie traconej, gąsienicowe oraz w szybie windy. Według kryterium montażu wyszczególnia się zaś dźwigi szybkiego montażu oraz takie, których postawienie wymaga dźwigu pomocniczego.

Dźwig to wysoce specjalistyczny, a przez to kosztowny sprzęt. Nie sposób się bez niego obejść, a jednocześnie trudno dysponować wszystkimi jego rodzajami, a tymczasem w poszczególnych pracach potrzebne są inne typy żurawi. Dlatego popularnym rozwiązaniem jest wynajem dźwigów budowlanych na czas prac. Dzięki temu nie trzeba ponosić kosztów zakupu, a jednocześnie można zaproponować klientom całą gamę sprzętu niezbędnego do realizacji prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu