osadnik-gnilny

Rodzaje osadników gnilnych

Wszelkiego rodzaju ścieki są zagrożeniem zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i środowiska. Nie dziwi zatem fakt, że oczyszczanie ścieków, które wydostają się z naszego domostwa, jest obowiązkowe i ściśle regulowanie przez prawo. Osadniki gnilne są niezbędnym elementem oczyszczalni ścieków – zarówno tych niewielkich, przydomowych, jak i komunalnych. Dowiedz się, jak funkcjonuje osadnik gnilny, jakie procesy w nim zachodzą i jakie ich rodzaje dostępne są na rynku.

W osadnikach gnilnych zachodzą dwa podstawowe procesy – oczyszczanie mechaniczne oraz biologiczne. To pierwsze zachodzi, gdy ścieki przebywają w osadniku maksymalnie 3 dni. Polega na tym, że cząsteczki cięższe od wody opadają na dno zbiornika, a lżejsze wypływają na powierzchnię, tworząc kożuch. Natomiast oczyszczanie biologiczne ma miejsce, gdy ścieki znajdują się w osadniku 3 – 5 dni. Wówczas zachodzi rozkład substancji organicznych.

Materiał, z którego powstają osadniki

Najpopularniejsze są osadniki (zwane także szambami) z tworzywa sztucznego, które jest lekkie, szczelne i łatwe w transporcie. Co istotne – są także odporne na korozyjne działanie ścieków. Jakiej wielkości powinien być osadnik gnilny? Ważne, żeby jego pojemność była dopasowana do liczby domowników – im więcej lokatorów, tym większe powinno być szambo. Uznaje się, że jedna osoba produkuje mniej więcej 150 l ścieków na dobę, a wielkość osadnika powinna być na tyle duża, żeby ścieki mogły przebywać w nim trzy doby. Pamiętajmy także, żeby zbiornik nie może być wypełniony po brzegi, dlatego warto wybrać nieco większy rozmiar szamba.

Rodzaje osadników gnilnych

Osadniki gnilne dzieli się zwykle na jednokomorowe lub dwukomorowe. Te pierwsze są zwykle tańsze. Jakie zastosowanie mają dodatkowe komory? Dzięki nim droga ścieków przez osadnik jest dłuższa, a co za tym idzie – oczyszczanie przebiega skuteczniej. Wysokiej klasy osadniki jednokomorowe oraz dwukomorowe znajdziemy w ofercie cenionej firmy Frukko z Łomży, w województwie podlaskim. Firma zajmuje się także tworzeniem biologicznych oczyszczalni, przepompowni wód i ścieków oraz zbiorników wody deszczowej.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są niezbędne, dlatego zastanówmy się, jaki rodzaj osadników gnilnych wybrać. Przemyślmy zarówno ich rozmiar, jak i budowę. Niezależnie od tego, jaki typ produktu wybierzemy, zwróćmy także uwagę na jego jakość – osadniki gnilne zarówno jedno- jak i dwukomorowe, powinny być solidne, wykonane z trwałych materiałów i odpowiednio zabezpieczone przed ewentualnym pęknięciem lub rozszczelnieniem.

Regulamin korzystania z serwisu