budowa-domu

Rola komina w konstrukcji budynku

Kominy od stuleci stanowią nieodłączny element większości domów, wpisując się w krajobraz miast i miasteczek. Choć budowa domu bez komina jest dziś możliwa, mało kto jest w stanie wyobrazić sobie jego brak. Nic w tym zresztą dziwnego – kominy odpowiadają za szereg istotnych funkcji, które wpływają na funkcjonowanie całego domu.

Za co odpowiadają kominy?

Większość z nas wie, że głównym zadaniem kominów jest odprowadzanie dymu z budynku. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Współczesny komin to konstrukcja wielofunkcyjna. Jak możemy dowiedzieć się ze strony warszawskiego Zakładu Usług Kominiarskich, do licznych funkcji komina należą m.in. doprowadzanie powietrza do kotłów z zamkniętą komorą spalania, wentylacja wnętrz budynków, a także odpowietrzanie kanalizacji. Uniwersalność kominów wpływa na ich wielokanałową strukturę, gdzie każdy kanał jest podporządkowany danemu urządzeniu oraz pomieszczeniu. Zgodnie z poczynionymi tutaj spostrzeżeniami, możemy wyróżnić kanały dymowe, spalinowe czy też wentylacyjne. Oczywiście wszystkie z wymienionych muszą spełniać określone normy i współgrać z konstrukcją danego budynku.

Charakterystyka dobrego komina

Dobrze wykonany komin powinien skutecznie odprowadzać produkty spalania z urządzenia grzewczego do atmosfery, eliminując możliwości przedostania się czadu do pomieszczeń. Konstrukcja komina, poprzez wytworzenie odpowiedniego podciśnienia w swoim wnętrzu, reguluje też proces spalania, zapewniając niezbędną ilość powietrza do spalania. Istotnym aspektem działania kominów jest zapewnienie bezpieczeństwa pożarowego zarówno w czasie zwykłej eksploatacji, jak i w przypadku wystąpienia pożaru sadzy w kominie. Co więcej, każdy komin musi być odporny na działanie wytwarzanych spalin oraz agresywnego kondensatu, powstającego wskutek wykroplenia się spalin. Wiąże się to z solidnością konstrukcji komina – jego trwałością w częściach zabudowanych i wylotów ponad dachem.

Bezpieczeństwo działania komina

Działanie komina to kwestia bardzo złożona. W gestii użytkowników powinno leżeć przede wszystkim bezpieczeństwo funkcjonowania konstrukcji kominowej. Zagrożenia związane z wadliwą instalacją kominową mają ogromne znaczenie i mogą przyczynić się do wielu niekorzystnych zjawisk – począwszy od pomniejszych problemów z rozpalaniem, cofaniem się dymu do pomieszczeń w momencie otwierania drzwiczek kominka, po bardzo poważne, z ryzykiem zatrucia tlenkiem węgla czy wywołaniem pożaru włącznie. Z wymienionych względów, każdy komin powinien zapewniać dostępność do bieżącej obsługi. Chodzi tu m.in. o regularne przeglądy kominiarskie i usuwanie produktów spalania, w tym zgromadzonych skroplin. Tylko dzięki pomocy kominiarskiej, komin może pełnić swoje funkcje przez wiele lat.

Regulamin korzystania z serwisu