Sucha zabudowa – zastosowania i korzyści

Jeśli ktoś na co dzień niemający wiele wspólnego z budownictwem, słysząc o suchej zabudowie, pomyślałby sobie, że najwidoczniej jest to jakiś sposób budowania bez wody, to jego skojarzenie nie byłoby dalekie od prawdy. Istotnie, ta nowoczesna i bardzo popularna metoda wykańczania wnętrz nie wymaga zarabiania wodą betonu, gipsowego lub cementowo-wapiennego tynku, żadnej szlichty, ani innych tym podobnych materiałów.

Na czym polega sucha zabudowa?

Omawianą metoda służy głównie do stawiania działowych ścianek, przepierzeń wykonywania podwieszanych sufitów i zasłaniania niektórych mało efektownych wizualnie, elementów konstrukcyjnych budynków. W suchej zabudowie podstawowym materiałem są płyty gipsowo-kartonowe, chociaż sporadycznie wykorzystuje się tutaj także płyty stanowiące połączenie gipsu z włókniną, płyty cementowe oraz panele z tworzyw sztucznych, głównie z PVC. Idea metody jest prosta: na ruszcie wykonanym z metalowych profili (rzadziej z drewnianych) mocuje się przy pomocy wkrętów odpowiednio dopasowane i przycięte płyty. Jeśli rzecz dotyczy ścianek działowych, to oczywiście płyty przytwierdzane są po obu stronach rusztu Po wypełnieniu gipsem spoin między poszczególnymi płytami i ewentualnym przeszlifowaniu papierem ściernym otrzymujemy idealnie gładką powierzchnię, gotową do malowania, tapetowania lub kafelkowania. Jak mówią nam specjaliści z firmy Mab-Bud II z Lasek niedaleko Warszawy, metoda ta, mimo swej prostoty, jest niezwykle efektywna, nieuciążliwa i niesie z sobą wiele korzyści.

Korzyści wynikające ze stosowania suchej zabudowy

Łatwość i szybkość wykonywania suchej zabudowy oraz mała uciążliwość dla otoczenia związanych z nią prac to nie jedyne korzyści, jakie niesie z sobą ta metoda. Jak wiemy ścianki kartonowo-gipsowe są niezwykle lekkie, co pozwala je stawiać niemal w dowolnym miejscu. Daje to olbrzymie możliwości dla swobodnej i niczym nieskrępowanej aranżacji wnętrza mieszkania, jednorodzinnego, a nawet wielorodzinnego domu, biurowca, obiektów handlowych itd. Kiedyś, gdy ściany działowe stawiano z betonu lub ciężkiej cegły, otrzymywaliśmy mieszkania, w których z trudem dawało się coś przebudować. Dzisiaj sucha zabudowa tak dalece zmieniła sposób budowania mieszkań, że niektórzy deweloperzy aranżują ich wnętrza wedle indywidualnych życzeń swoich klientów.

Wbrew dość rozpowszechnionej, acz nieprawdziwej opinii, prawidłowo wykonane kartonowo-gipsowe ścianki mają bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i można na nich bez problemu wieszać nie tylko zwykłe półki, ale też i cięższe meble.

Regulamin korzystania z serwisu