gips

Właściwości i zastosowanie jastrychu gipsowego

Suchy jastrych gipsowy to doskonały materiał budowlany, wykorzystywany w charakterze profesjonalnego podkładu pod posadzkę. Używa się go na stropach i podłogach betonowych, drewnianych oraz ceramicznych – wszędzie, gdzie nie istnieje możliwość wykonania zwykłej wylewki betonowej bądź przeprowadzenia mokrych prac betonowych.

Jastrych gipsowy w praktyce

Elementy jastrychowe przyjmują formę fabrycznie przygotowanych płyt gipsowo-włóknowych, które klei się ze sobą i układa na wcześniej przygotowanej powierzchni. Świetny przykład takiego rozwiązania stanowią suche podkłady podłogowe RIGIPS Rigidur.

Zależnie od zastosowanych do obłożenia podłoża materiałów, wyróżniamy jastrych gipsowy zespolony, jastrych na warstwie oddzielającej oraz jastrych gipsowy pływający. W każdym  z wymienionych przypadków, po związaniu kleju otrzymujemy jednolitą, niezwykle trwałą i stabilną powierzchnię, możliwą do końcowego pokrycia różnymi typami wykładzin. Może być to na przykład parkiet drewniany, panele podłogowe, wykładzina dywanowa, płytki ceramiczne, korek, PCV czy też linoleum – tłumaczy przedstawiciel firmy Rigips, znanego producenta wysokiej klasy płyt gipsowo-kartonowych i systemów suchej zabudowy wnętrz.

Co ważne, z uwagi na znaczącą odporność na oddziaływanie wilgoci, suche podkłady z jastrychu mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach w których występują dodatnie temperatury, a stała wilgotność względna powietrza nie przekracza poziomu 70%.

Zalety jastrychu gipsowego

Zastosowanie płyt gipsowo-włóknowych niesie ze sobą szereg istotnych zalet. Rozwiązanie tego typu wpływa na poprawę warunków mieszkaniowych, stanowiąc cenną izolację termiczną i akustyczną. Jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo pożarowe. Jastrych jest lekki, co okazuje się korzystne zwłaszcza przy lekkich stropach w budynkach wykonanych z prefabrykatów oraz w starszym budownictwie mieszkaniowym i użyteczności publicznej. Samo stosowanie płyt jest proste i szybkie – układa się je podobnie do paneli podłogowych. Po ułożeniu można przejść niemal natychmiast do kolejnych prac, służących wykończeniu podłogi (wystarczy poczekać na stwardnienie kleju łączącego poszczególne elementy). Ze względu na łatwość montażu i dobre przewodnictwo cieplne, posadzki jastrychowe z suchego gipsu wykorzystuje się również przy układaniu podłogowych systemów grzewczych.

Regulamin korzystania z serwisu