Worki na gruz. Jakie powinny być?

Wybór odpowiedniego worka na gruz powinien być podyktowany przede wszystkim rodzajem gruzu, jaki będziemy chcieli w nim przechowywać. Inny worek sprawdzi się do gruzu z cegieł i pustaków po rozbiórce ściany, a inny do składowania fragmentu płyt gipsowo-kartonowych. W artykule wyjaśniamy jakie się podstawowe rodzaje worków na gruz i czym się charakteryzują. Podpowiadamy również czym kierować się przy wyborze worka na gruz odpowiedniego do naszych potrzeb.

Po pierwsze materiał

Worki na gruz mają taką wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne jak materiały, z których je wykonano. Najczęściej stosowanymi materiałami do worków tego rodzaju są polipropylen oraz folia. Worki z polipropylenu to tak zwane worki brezentowe, które cechuje duża wytrzymałość oraz wszechstronność. Można je wykorzystywać zarówno do składowania gruzu budowlanego, jak i innych materiałów wykończeniowych. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje worków na gruz wykonanych z polipropylenu:

  • Polipropylenowe powlekane – wykorzystywane do materiałów pylących, chroniące zgromadzone odpady przed wilgocią.
  • Polipropylenowe niepowlekane – czyli oddychające.

Do produkcji worków wykorzystuje się także grubą folię. Są one uodpornione na rozerwanie, ale także mniej trwałe i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, nie należy ich przeładowywać i unikać składowania w nich odpadów o ostrych, tnących krawędziach.

Pamiętajmy, że bez względu na wybrany materiał, w ofercie producentów znajdziemy worki jednorazowe i wielokrotnego użytku. Różnią się tym, że wielorazowe są grubsze, bardziej wytrzymałe i uodpornione na uszkodzenia mechaniczne. Oczywiście worki wielorazowe są droższe. Dlatego jeśli planujesz tylko i wyłącznie niewielki remont, bez szeroko zakrojonych rozbiórek, powinny Ci w wystarczyć worki jednorazowe.

Po drugie pojemność

Pojemność worków na gruz standardowo mieści się w przedziale od 50 do 250 litrów. Pamiętajmy jednak, że większy worek będzie cięższy. Dlatego, jeśli sami mamy uprzątnąć gruz, rozsądniejsze wydaje się wybranie wartości uśrednionych. Inaczej przenoszenie odpadów do kontenera może okazać się ponad nasze siły.

Ile wybrać uchwytów?

Skoro już jesteśmy przy noszeniu, nie możemy nie wspomnieć o ilości uchwytów worka. Parametr to dość istotny, ponieważ od niego zależy komfort przenoszenia worka. Jak radzi pracownik firmy SAWO Recykling:

Wybierając worek warto sprawdzić, czy uchwyt jest z tego samego materiału co sam worek. Ponieważ producenci czasem stosują inny materiał do uchwytów (tańszy), co zmniejsza ich wytrzymałość.

Do wyboru mamy worki z:

  • jednym uchwytem, które zazwyczaj stosuje się w workach do materiałów sypkich, ponieważ uchwyt można skręcić i zawiązać co zablokuje pylenie,
  • dwoma uchwytami, które stosuje się do materiału granulowanego i w workach przystosowanych do przenoszenia w parze,
  • czterema uchwytami, które są bardzo częste w workach wielokrotnego użytku, ponieważ ułatwiają ich załadunek i rozładunek.

Big bag

Innym jeszcze rodzajem worków na gruz są duże, bardzo pojemne i wyjątkowo mocne worki typu big-bag. Wykonane są z grubego brezentu, a ich pojemność to 1-2 ton. Worki big-bag przeznaczone są głównie na place budowy i można wykorzystywać nie tylko do składowania gruzu, ale także ziemi, kamieni oraz innych odpadów.

Podsumowując – to jaki worek powinieneś wybrać zależy oczywiście od tego jaki rodzaj gruzu i w jakiej ilości zamierzasz przenosić. Pamiętaj jednak, że zamiast kryterium ceny, powinieneś stawiać na trwałość. To dlatego, że nic tak nie doprowadza do szału jak dziurawy, sypiący się worek, po którym musisz sprzątać, dokładając sobie niepotrzebnie pracy.

Regulamin korzystania z serwisu