Zbrojenie budynków

Z jakich elementów składa się zbrojenie budynków?

Beton, choć jest materiałem niezwykle wytrzymałym, jest mało odporny na rozciąganie. Z tego powodu w konstrukcjach wszystkich budynków znajduje się zbrojenie. Występuje w różnych rodzajach, zależnych od specyfiki obiektu oraz miejsca, w którym zostają umieszczone: fundamentów, stropów lub nadproży okien i drzwi. Przyjrzyjmy się bliżej stalowym elementom zbrojeniowym.

Pręty gładkie i żebrowane

Podstawowym elementem zbrojenia są pręty stalowe. Występują w dwóch podstawowych rodzajach: w postaci prętów gładkich i żebrowanych. Różnica widoczna jest już na pierwszy rzut oka: pręty żebrowane mają poprzeczne nacięcia na całej długości. Jednak te dwa rodzaje prętów różni również wytrzymałość i odporność. Stąd pręty żebrowane wykorzystywane są jako główny element konstrukcyjny zbrojenia budynku – z nich tworzy się zbrojenie główne lub nośne. Ze względu na wysoką stabilność wykorzystywane są również w konstrukcjach przemysłowych, a nawet na obszarach zagrożonych wstrząsami sejsmicznymi.

Pręty gładkie są wykorzystywane głównie jako uzupełnienie zbrojenia nośnego – wzmacniają elementy konstrukcyjne. Doskonale sprawdzają się jako przewiązki lub strzemiona, a także jako maty budowlane. Służą również do produkcji włókien, którymi zostaje uzbrojony beton.

Zaletą wykorzystania prętów zbrojeniowych jest możliwość dowolnego przycięcia i ukształtowania zbrojenia. Do połączenia poszczególnych elementów wykorzystuje się strzemiona lub drut. Pręty mogą również zostać połączone poprzez zgrzewanie w gotową siatkę zbrojeniową.

Strzemiona zbrojeniowe

Do wykonania zbrojenia fundamentów wykorzystuje się pręty stalowe. Do ich łączenia wykorzystuje się strzemiona zbrojeniowe. Strzemiona zazwyczaj wykonane są z prętów gładkich, odpowiednio ukształtowanych. Przypominają kwadrat lub prostokąt, wewnątrz których umieszcza się pręty zbrojeniowe i które mocuje się za pomocą drutów wiązałkowych w czterech rogach strzemiona. W ten sposób tworzy się przestrzenny szkielet, który wzmacnia podstawę konstrukcji, a tym samym zapobiega pękaniu ścian budynku. Odpowiednie zbrojenie ław fundamentowych sprawia, że obciążenia są rozkładane równomiernie. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe ułożenie oraz zakotwiczenie: prętów podłużnie, natomiast strzemion prostopadle.

W przypadku zbrojenia naroży wykorzystuje się pręty proste, które wygina się pod kątem 90 stopni lub specjalnie przygotowane pręty narożne, które są już wygięte i przygotowane do położenia.

Strzemiona służą również do tworzenia zbrojeń belek budowlanych, stropów, podciągów, wieńców i słupów. Stabilizują i utrzymują pręty zbrojeniowe we właściwej pozycji, przenoszą siły ścinające i rozpierające oraz nadają konstrukcji pożądany kształt. Choć najczęściej występują w formie prostokątów lub kwadratów, mogą być ukształtowane dowolnie: w trójkąt, romb, koło, a nawet figury niesymetryczne. Strzemiona zbrojeniowe według pożądanej specyfikacji wykonuje firma PRESTO STAL.

Drut wiązałkowy

Do łączenia poszczególnych elementów zbrojenia wykorzystuje się drut wiązałkowy. Ze względu na swoją elastyczność oraz niełamliwość drut umożliwia powiązanie prętów zbrojeniowych lub prętów i strzemion w przestrzenną konstrukcję. Tym samym elementy zbrojenia zostają zabezpieczone przed przemieszczaniem się i pozostają na swoim miejscu w szalunku podczas wylewania betonu.

Wiązanie może odbywać się ręcznie, choć na dużych budowach jest nieefektywne – dlatego do łączenia części zbrojenia wykorzystuje się specjalne wiązarki, które wykonują tę pracę automatycznie.

Dystans stropowy

Podkładki do zbrojenia wykorzystywane są głównie do zbrojenia stropów, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich ugięcia, a także zwiększa wytrzymałość konstrukcji. Występują w różnych kształtach – najczęściej w formie „krzesełka” lub podkładki, na której umieszcza się pręt zbrojeniowy. Dzięki zastosowaniu dystansu możliwe jest uzyskanie otuliny z betonu pod zbrojeniem poziomym.

Regulamin korzystania z serwisu