Jakie najważniejsze zalety rekuperacji możemy wyróżnić?

Zalety rekuperacji

Rekuperacja to inaczej odzyskiwanie energii termicznej w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten odbywa się za pomocą rekuperatorów i ma wiele zalet. Nie tylko zmniejsza zużycie energii, lecz również stabilizuje temperaturę wnętrz. Zasada działania systemu jest dosyć prosta, podobnie jak jego montaż oraz instalacja. Przekonaj się, jakie inne zalety rekuperacji można wskazać.

Ze względu na ochronę środowiska oraz dbanie o naturalne zasoby naszej planety, odzyskiwanie termiczne energii gazów wylotowych i ponowne jej wykorzystanie jest bardzo ważne. Dzięki niemu nie tylko bowiem zaoszczędzimy na kosztach eksploatacji budynku, lecz również znacząco przyczynimy się do poprawy stanu środowiska. Zanim wskażemy inne zalety rekuperacji, przyjrzyjmy się, jak działa cały system.

Zasada działania

System rekuperacji jest bezpośrednio połączony z systemem wentylacji mechanicznej. Składa się on ze skrzynek rozprężnych oraz rozdzielczych, a ich montaż dopasowuje się do układu kanałów w budynku. Na końcu instaluje się rekuperator, inaczej wymiennik krzyżowy, w miejscu łatwo dostępnym, a także gwarantującym komfort akustyczny. Całość działa na dość prostej zasadzie. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda na odpływach kanalizacji oddaje energię do układu. W nim ogrzewana jest czysta woda lub świeże powietrze. W bardziej skomplikowanych układach, zamiast rekuperatora stosuje się panele sufitowe lub układy buforujące. Wysokiej jakości systemy rekuperacji najlepszych światowych marek oferuje dystrybutor urządzeń klimatyzacyjnych YogiCo. W ofercie sklepu znajdziemy także systemy klimatyzacyjne oraz wentylacyjne.

Zalety

Zainstalowanie w domu lub w mieszkaniu systemu rekuperacji ma wiele zalet. Zmniejsza zużycie energii, stabilizuje temperaturę wnętrz, dzięki czemu we wszystkich pomieszczeniach nieustannie możemy cieszyć się świeżym powietrzem, o niskiej zawartości zanieczyszczeń, dwutlenku węgla oraz wilgoci. Skład powietrza pozostaje niezmienny, niezależnie od ilości ludzi, przebywających w budynku oraz pory roku. Ponadto rekuperacja ogranicza zapotrzebowanie energetyczne mieszkania lub domu, co przekłada się na mniejsze koszty eksploatacji. W przeciwieństwie do klimatyzacji, działa prawidłowo zarówno przy otwartych, jak i zamkniętych oknach. Ponadto zużywa niewielką ilość energii elektrycznej, działa automatycznie i nie wymaga naszych częstych ingerencji. Możemy dowolnie regulować jej intensywność, a także nie martwić się o zewnętrzne warunki atmosferyczne, gdyż rekuperacja będzie działała niezależnie od nich.

Regulamin korzystania z serwisu