Zalety studni głębinowych

Polska jest krajem z deficytem wodnym. Stąd też każdy litr wody zdatnej do picia trzeba dobrze wykorzystywać, a następnie oczyszczać. Sposobem na czerpanie wody na potrzeby gospodarstwa domowego jest studnia głębinowa, która daje nieograniczony dostęp do tej niezbędnej nam cieczy. Jakie są zalety studni głębinowych i dlaczego warto wywiercić taką na swojej posesji?

Czym jest studnia głębinowa?

Studnią głębinową nazywamy pionowy otwór w ziemi, który jest na tyle głęboki, że sięga do wód gruntowych. Takie studnie, otoczone najczęściej cembrowiną, kopali nasi dziadkowie. Aby sięgać po wodę z jej dna, musieli opuszczać wiaderko przy pomocy kołowrotu. Dziś są wygodniejsze metody czerpania wody ze studni głębinowej. Jakie? O to zapytaliśmy ekspertów z firmy Solarbek, która specjalizuje się w wykonywaniu takich ujęć wody.

Dziś nie musimy już siłować się z kołowrotem studni, aby wydobyć wiadro wody. Służą do tego pompy, których moc możemy dostosować do swoich potrzeb. Dzięki pompie woda trafia do kranu, gdy tylko przekręcimy kurek.

Studnia to w praktyce nic innego jak odwiert w ziemi zabezpieczony przy użyciu rur. Aby woda była dobrej jakości, wykonuje się także filtry oraz uszczelnienia. Warto jednak pamiętać, że skład wody będzie zależny od lokalnych warunków gruntowych. Niekiedy potrzebne są dodatkowe uzdatniacze, które usuwają np. żelazo.

Jakie są zalety studni głębinowej?

Posiadanie własnego ujęcia wody na swojej działce ma mnóstwo plusów. To, co szczególnie przemawia do wyobraźni, to fakt, że nie płacimy za wodę czerpaną z wodonośnych warstw gruntu. Istotniejsze jest jednak to, że nie jesteśmy zależni od sieci wodociągowej oraz dostawcy. Niestraszne nam awarie instalacji, jeśli tylko zadbamy o swoją przydomową. Nie przejmujemy się zmianami cen, bo dla nas koszt wody to jedynie koszt pracy pompy. Inwestycja w studnię zwraca się szybko, a wygoda i niezależność są bezcenne.

Warto wiedzieć, że na ogół woda ze studni głębinowej jest bardzo dobrej jakości. Nie musi przechodzić przez kilometry dawno położonych rur sieci instalacyjnej, więc jest pozbawiona rdzy i kamienia, o jakie nietrudno w wodzie miejskiej. Jednocześnie wody gruntowe, zanim do nas dotrą, są dokładnie filtrowane przez poszczególne warstwy gleby, a dodatkowo przez żwirowe filtry studzienne. Możemy więc cieszyć się własną, niemal darmową i krystaliczną wodą niezależnie od stanu sieci oraz cen rynkowych. Dodając do tego fakt, że studnia głębinowa jest prostą i bezpieczną instalacją, można stwierdzić, że stanowi ona rozwiązanie bliskie ideałowi.

Regulamin korzystania z serwisu