Zastosowanie bloczków keramzytowych

Do tej pory beton był najpopularniejszym materiałem budowlanym. Nadal jest wykorzystywany do budowy domów, budynków gospodarczych i mostów. Jego zmienne parametry, uzyskiwane przez najróżniejsze domieszki, sprawiają, że materiał ten cały czas znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym i drogowym. Ostatnio coraz częściej mówi się o alternatywnym materiale do budowy. Jest nim keramzyt.

Czym jest keramzyt?

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane powstałe z gliny ilastej, którą trzeba odpowiednio wypalić. Do wyrobu używane są gliny pęczniejące. Pod zebraniu i rozdrobnieniu kieruje się je do wypalenie w specjalnych, obrotowych piecach. Efektem są kulki o różnych frakcjach, których powłoka jest bardzo twarda. Materiał ten sortuje się według wielkości kulek i poddaje dalszej obróbce. Używany jest do produkcji lekkiego betonu, pustaków i bloczków. Można z niego robić również elementy wielkoformatowe, używane do budowy domów.

Jakie są cechy fizyczne keramzytu?

Przez swoje właściwości keramzyt zyskuje coraz więcej zwolenników wśród pracowników branży budowlanej. – Wszelkie elementy z keramzytu są wyjątkowo solidne i trwałe. Jest on materiałem ceramicznym, co oznacza, że jest zdrowy, ekologiczny, przez co przyjazny dla człowieka. Trzeba wspomnieć o jego właściwościach termoizolacyjnych i tłumiących, dlatego nadaje się do budowy obiektów w głośnym miejscu – wyjaśnia pracownik firmy KeramzytSystem. Lekki, o ciekawym naturalnym lekko wrzosowym kolorze, jest również paroprzepuszczalny, co ma znaczenie przy budowie energooszczędnych domów.

Gdzie i w jakiej formie można stosować keramzyt?

Keramzyt w postaci kruszywa może być stosowany do produkcji lekkich zapraw betonowych. Z tego kruszywa produkuje się różnych rozmiarów płyty i bloczki keramzytowe, które używane są w budownictwie. Mogą z nich powstać ściany, stropy i podłogi. Jest to materiał lekki, dlatego bloczki mogą być produkowane w większych rozmiarach i nie wpływa to na żadne problemy związane z ciężarem materiały budowlanego. Dzięki temu domy powstają szybciej. Keramzyt często stosowany jest do izolacji podłóg, fundamentów i stropów. Bywa też pomocny przy wykonywaniu drenaży.

Zalety domu zbudowanego z keramzytu

Wszystkie pozytywne cechy keramzytu sprawiają, że ludzie bardzo chętnie budują z niego domy. Mimo że bloczki keramzytowe są nieco droższe niż analogicznej wielkości tradycyjne pustaki, to wydatek zwróci się w postaci oszczędności ciepła. Ponadto, dzięki swej strukturze wewnętrznej, sprawia, że budynek „oddycha” a wszelka wilgoć jest delegowana na zewnątrz. Bloczki keramzytowe nie poddają się działaniu ognia i doskonale pochłaniają dźwięki. Dlatego też dom jest odizolowany od hałasów na zewnątrz.

Regulamin korzystania z serwisu