Fotowoltaika na placu zabaw

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych na placach zabaw

Światło słoneczne to odnawialne źródło energii (OZE), co oznacza, że jego użycie jest całkowicie bezpieczne dla środowiska. Tkwi w nim ogromny potencjał – w ciągu godziny Słońce może dostarczyć Ziemi większą ilość energii, niż zużywa się na niej w ciągu roku. Energię słoneczną najczęściej wykorzystuje się do ogrzewania budynków lub do wytwarzania prądu, który bez problemu zasila różnego rodzaju urządzenia w gospodarstwie domowym. Zastosowanie tej ekologicznej energii coraz częściej spotyka się także w przestrzeni publicznej. 

Czym są panele fotowoltaiczne?

Do pozyskania energii elektrycznej ze światła słonecznego niezbędne są panele fotowoltaiczne. Produkuje się je z różnych pierwiastków, które pełnią funkcję półprzewodników. Wśród nich wymienić można selen, german i krzem. Ten ostatni jest wykorzystywany najczęściej, a wszystko dlatego, że krzem to jeden z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi oraz ma na swojej ostatniej powłoce cztery elektrony peryferyjne. Odpowiadają one za fotoemisję, czyli przekazywanie nagromadzonej wcześniej energii. Im więcej elektronów walencyjnych, tym zjawisko fotoemisji zachodzi szybciej, dlatego krzem bardzo często łączony jest z selenem.

Panele fotowoltaiczne są odporne na zanieczyszczenia, a także niesprzyjające warunki pogodowe. Nie straszna im wilgoć, gdyż nie są podatne na korozje. Mogą pracować w bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach, od -40°C aż do 85°C. Pozyskiwania dzięki nim energia jest czysta, naturalna, a do tego bezpłatna.

Ogniwa fotowoltaiczne w przestrzeni publicznej

Obecnie ogniwa fotowoltaiczne można spotkać na przystankach autobusowych, przy znakach drogowych, w komunikacji miejskiej, a także w parkach. O komentarz poprosiliśmy specjalistę z firmy FreeKids, producenta placów zabaw dla dzieci, który serię swoich produktów wzbogacił o panele fotowoltaiczne:

Aktualnie bardzo dużo mówi się o trosce o planetę, a w związku z tym i o ekologii. To bardzo dobrze, gdyż skutki zanieczyszczenia środowiska są niestety coraz mocniej odczuwalne. Na szczęście nasza branża też może pomóc zadbać o środowisko. Dlatego niektóre z produktów FreeKids zaopatrzyliśmy w panele fotowoltaiczne, których głównym zadaniem jest produkcja energii do oświetlenia placów zabaw. Nasze panele zostały wyposażone w wewnętrzną baterię, którą za dnia ładuje energia słoneczna. Gdy zaczyna się ściemniać, specjalny czujnik zmierzchu uruchamia oświetlenie LED, które działa przez 3 godziny.

Ta technologia świetnie sprawdza się również na siłowniach zewnętrznych, a także innych terenach rekreacyjnych usytuowanych na świeżym powietrzu. Odpowiednie doświetlenie pozwala bezpiecznie spędzić czas na zabawie czy ćwiczeniach w późniejszych porach dnia. Oprócz tego zapewnia takim obiektom niezależność energetyczną – kiedy w okolicy zdarzy się awaria prądu, osoby przebywające na terenie rekreacyjnym wyposażonym w panele fotowoltaiczne nie będą miały powodów do zmartwień. To również dobra wiadomość dla prywatnych inwestorów, którzy dzięki instalacjom PV zaoszczędzą na rachunkach za prąd.

Regulamin korzystania z serwisu