rury

Zastosowanie rur osłonowych. Rodzaje i sposoby eksploatacji

Rury osłonowe to elementy osprzętu instalacyjnego, wykorzystywane przy ochronie kabli i przewodów, w celu ich zabezpieczenia przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed wpływem niszczących czynników środowiskowych. Profesjonalne rury osłonowe znajdują użytek w zwykłych warunkach terenowych – przy chodnikach, na terenach zielonych i podobnych – a także w warunkach szczególnie trudnych i wymagających – na przykład w przepustach pod szlakami telekomunikacyjnymi, przy drogach, ulicach czy też torowiskach.

Rodzaje rur osłonowych, a ich zastosowanie

Szerokie zastosowanie rur osłonowych sprawiło, że wyróżniamy kilka ich rodzajów – o zróżnicowanych parametrach i właściwościach użytkowych. Niezależnie od typu, wszystkie rury łączy jedno, czyli nadzwyczajna wytrzymałość. Do najbardziej popularnych rur osłonowych zaliczamy między innymi rury z PCV, odporne na korozję, oddziaływanie kwasów i zasad. Osprzęt tego typu przetrzymuje temperatury do nawet 100°C. W ofertach sprzedażowych napotkamy również rury z polipropylenu. Popularne rury PP wytrzymują temperaturę do 90°C, kruszejąc przy temperaturze poniżej -40°C. Możemy mieć też do czynienia z rurami z polietylenu sieciowanego (rury PE-X). Są one odporne na kwasy i zasady, ale też tynki i cementy. Mogą transportować roztwór glikolu, stosowany w instalacjach solarnych, a także w instalacjach pomp ciepła. Wytrzymują temperatury w zakresie -110°C–110°C, zachowując maksymalną temperaturę pracy ciągłej na poziomie 95°C. Z uwagi na swoje właściwości, bywają stosowane w instalacjach szczególnie narażonych na zamarzanie.

Główne zasady stosowania rur osłonowych

Z różnymi odmianami rur osłonowych mamy styczność w budownictwie dróg, mostów, a także obiektów budowlanych. Zależnie od tego, czy rury będą osłaniały kable rozlokowane pod/nad ziemią, czy też ochronią kable umieszczane na słupach, będą różniły się swoimi parametrami. Instalacje szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych są również dodatkowo zabezpieczane. Warto zdawać sobie sprawę, że w istocie rzeczy rury osłonowe są materiałami budowlanymi. Oznacza to, że do ich praktycznego zastosowania wymagane są aprobaty techniczne. Istnieją też sprecyzowane wymogi co do dopuszczanych materiałów i sposobów montażu rur. Są one zawarte w normie PN-EN 61386 Systemy rur instalacyjnych do prowadzenia przewodów. Wysokiej klasy rurami osłonowymi dla różnych zastosowań dysponuje między innymi hurtownia elektryczna Elektrotek z Opola, Kluczborka i Wrocławia, sprzedająca profesjonalne kable, przewody, a także osprzęt elektrotechniczny.

Regulamin korzystania z serwisu