Sklejka wodoodporna budowa i najczęstsze metody zastosowania

Zastosowanie sklejki wodoodpornej

W budownictwie, w wykańczaniu wnętrz oraz w branży meblarskiej wykorzystywanych jest wiele rodzajów materiałów drewnopochodnych. Jednym z nich jest sklejka. Ten rodzaj materiału wykończeniowego jest tak chętnie wybierany przede wszystkim ze względu na niskie koszty zakupu, dużą wytrzymałość i szerokie możliwości zastosowania. Jednym z ciekawszych i bardziej funkcjonalnych rodzajów takich materiałów są sklejki wodoodporne. W artykule dokładniej opisujemy właściwości tego rodzaju materiału wykończeniowego oraz opisujemy, w jakich celach najczęściej się go stosuje.

Jakie są właściwości sklejki wodoodpornej?

Sklejki wodoodporne mogą być produkowane z różnych gatunków drewna. Zawsze jednak materiał ten charakteryzuje się dużą odpornością na zginanie, dzięki czemu może być wykorzystywany do różnych celów i charakteryzuje się długą trwałością. Każda sklejka wodoodporna lub półwodoodporna jest wytworzona z zastosowaniem odpowiednich półproduktów. Szczególne znaczenie ma rodzaj zastosowanej w jej produkcji spoiny. Żeby sklejka mogła dobrze spełniać powierzone jej funkcje, spoina nie może być wrażliwa na działanie wody. Najlepiej w tym celu sprawdzają się spoiny klejone na bazie żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej, które doskonale się sprawdzają w warunkach wilgotnych

W jakich warunkach powinno się stosować sklejkę wodoodporną?

Fakt, że sklejka wodoodporna jest niewrażliwa na działanie wody sprawia, że można ją wykorzystać do wielu różnych celów, nie tylko jako materiał wykończeniowy do elementów we wnętrzu pomieszczeń, ale także na zewnątrz. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy  Valentin w Międzyrzeczu, która jest renomowaną hurtownią materiałów meblowych i budowlanych oraz świadczy usługi wykonywania mebli na zamówienie:

Sklejki wodoodporne są bardzo chętnie wykorzystywane  przede wszystkim w budownictwie. Materiał ten dobrze się sprawdza np. do wykańczania remontowanych wnętrz na platformach rusztowania. Jest także świetnym rozwiązaniem przy budowie form, które później będą zalewane betonem.

Oprócz tego sklejki wodoodporne mogą być także wykorzystywane w branży meblowej, przede wszystkim przy wykańczaniu mebli przeznaczonych do pomieszczeń, w których jest większa wilgotność powietrza, czyli m.in. łazienek, ubikacji i kuchni. Stosuje się je również w produkcji wodoodpornych i sztywnych pudełek i opakowań. Często również sklejka wodoodporna jest wykorzystywana do wytwarzania niektórych akcesoriów w branży samochodowej.

Regulamin korzystania z serwisu