kategoria: Dachy

Aby budynek mógł spełniać swoją funkcję i cieszył niezawodnością przez długie lata, potrzebna jest solidna konstrukcja i wytrzymały dach. W zakładce Dachy na portalu ABC Budowy dowiesz się wszystkiego na temat dachów. Poznaj rodzaje dachów i ich funkcjonalność, a także przekonaj się, jak wybrać idealny dach oraz na czym polega konserwacja dachów.

dach

Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie wybrać?

Odpowiednio dobrane pokrycie dachowe nie tylko chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również zwraca uwagę swoją estetyką. Ważne są jego parametry techniczne oraz wygląd, który powinien pasować do całości domu – komponować.  się ze ścianami i stolarką budowlaną. Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie będzie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji?

Sprzęt do prac na wysokości – zasady bezpiecznej pracy

Pracą na wysokości nazwać można czynności przeprowadzane już powyżej dwóch metrów nad poziomem ziemi lub podłogi. Jest to praca obciążona wysokim ryzykiem, przede wszystkim związanym z możliwością upadku. Mocne nerwy nie wystarczą, by zagwarantować bezpieczeństwo pracującym na wysokości ludziom. Specjalistyczny sprzęt i przestrzeganie pewnych reguł są jednakowo ważne.

deski dachowe

Jak wybrać dobre deski dachowe?

Zakup drewna na więźbę dachową wydaje się rzeczą banalnie prostą. Dla osób, które nie są związane z budownictwem deska to po prostu deska. Kawałek drewna, więc nad czym zastanawiać się przy wyborze materiału? Tymczasem konstrukcja dachowa musi być wykonana z materiałów dobrej jakości. W Polsce obowiązują konkretne normy, które mówią o tym, jakie materiały powinny być stosowane do wykonania więźby dachowej, by ta była stabilna, solidna i wytrzymała przez długie lata. Warto dodać, że normy wynikają z doświadczenia budowlańców, dlatego nie są wyłącznie jałowymi przepisami. Jak więc kupić dobre drewno do budowy dachu?

Zalety ceramicznych pokryw dachowych

Chociaż branża budowlana chętnie korzysta z różnych innowacji, a technologie w budownictwie nieustannie się zmieniają, tradycyjne rozwiązania wciąż się bronią. Przykładem tego są ceramiczne pokrycia dachowe, które od wieków z powodzeniem stosowano w konstrukcjach dachowych różnych budynków. Dlaczego tego typu dachówki cieszą się niesłabnącą popularnością?

Dlaczego warto wybrać blachodachówkę?

Pokrywanie dachów blachami to stary i wypróbowany zwyczaj. W trakcie ostatnich trzech dekad zyskał on jednak nowego wymiaru. Wszystko za sprawą coraz popularniejszych wielowarstwowych blach profilowanych, wyposażonych w rdzeń stalowy lub aluminiowy. Tego typu arkusze tłoczone na wzór dachówek, są dziś powszechnie określane mianem blachodachówek. Dlaczego warto stosować blachodachówki z blachy wielowarstwowej?

Więźby dachowe z wykorzystaniem płytek kolczastych – zalety

Do łączenia drewnianych elementów nośnych zazwyczaj używane są gwoździe, śruby i kleje. By połączenia mogły być niezawodne, warto sięgnąć po nowoczesny i niezawodny system łączenia za pomocą płytek kolczastych. System ten daje możliwość tworzenia konstrukcji o różnych kształtach i rozpiętościach – od prostych konstrukcji dachów dwuspadowych, po najbardziej skomplikowane dźwigary dachowe, których rozpiętości dochodzą nawet do 35 metrów.

Zalety pokryć dachowych z blachy trapezowej

Blachy trapezowe to stosunkowo niedrogi materiał służący do krycia dachów oraz wykonywania elewacji budynków. Ich niewątpliwą zaletą, oprócz niskiej ceny, jest także dość duża wytrzymałość oraz sztywność zbudowanej z niej konstrukcji. Z tego też powodu od wielu lat cieszy się wśród inwestorów dużą popularnością. Co jeszcze warto wiedzieć o dachach z blachy trapezowej?

Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Położenie dachu wieńczy ważny etap inwestycji i samo w sobie jest dość istotnym elementem każdej budowli. Wybór pokrycia to decyzja na lata, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Szczególny nacisk należy kłaść na wybór właściwego materiału. Sprawdźcie jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych.

Metody termoizolacji dachów

Termoizolacja jest niezbędnym elementem wykończenia dachu, nawet jeśli poddasze naszego domu nie jest zagospodarowane. Inwestując w wykonanie solidnej izolacji jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła w domu, a także zapobiec niszczeniu elementów więźby w wyniku przenikania wilgoci i rozwojowi pleśni i grzybów. Jak ocieplić dach? Można w tym celu wykorzystać kilka rodzajów materiałów.

Gonty bitumiczne czy blachodachówka? – Co wybrać?

Budowa własnego domu – jak trudne jest to zadanie, wie tylko osoba, która się z nim zmierzyła. Oczywiście, można wynająć fachowców, którzy wykonają wszystkie prace, ale wiele decyzji należy podjąć samodzielnie. Jedną z nich jest wybór pokrycia dachowego. Do najbardziej popularnych materiałów zaliczają się gonty bitumiczne oraz blachodachówki.