Czym jest więźba dachowa?

Budowa bezpiecznego i trwałego dachu wymaga fachowej wiedzy oraz użycia wysokiej jakości materiałów. Więźba dachowa to swego rodzaju szkielet, dzięki któremu dach jest w stanie utrzymać ciężar pokrycia, a także dodatkowych obciążeń (np. warstwy śniegu) oraz stawiać opór silnym porywom wiatru. Przyjrzyjmy się bliżej tego typu konstrukcjom oraz wymaganiom, które należy stawiać wykorzystywanym przy ich wznoszeniu materiałom budowlanym.

Więźba dachowa jest konstrukcją ciesielską, wznoszoną przez wyspecjalizowane ekipy z tarcicy drewnianej bezpośrednio na placu budowy. Znane są więźby o różnych typach budowy, przy czym w budownictwie mieszkalnym najczęściej spotyka się więźby krokwiowe oraz jętkowe.

Więźba dachowa – podstawowe rodzaje

Więźbę krokwiową stosuje się dla dachów o rozpiętości max. 6 metrów i nachyleniu połaci powyżej 40o. Ponieważ cała konstrukcja opiera się wyłącznie na murłatach, na poddaszu zachowujemy dużo wolnej przestrzeni, którą można dowolnie zagospodarować. Niestety, decydując się na więźbę krokwiową, trzeba sięgnąć po dodatkowe wzmocnienia, np. wieniec lub słupki betonowe. Więźba krokwiowa przenosi siły ściskające i zginające.

Przy budowie większych dachów stosuje się więźby krokwiowo-jętkowe. W takiej konstrukcji krokwie spinane są na wysokości 2/3 dachu jętkami; jętki mocowane bliżej kalenicy nazywamy grzędami. Jętka jest poziomą belką, która podpiera krokwie i stanowi element usztywniający wiązary. Dzięki niej konstrukcja przenosi naprężenia zginające, ściskające, a także rozciągające.

Drewno na więźbę dachową

Na trwałość więźby dachowej wpływa nie tylko wybór odpowiedniej konstrukcji, ale także – jak wspomnieliśmy już we wstępie – użycie odpowiedniej jakości materiałów budowlanych. Wybierając tarcicę na więźbę dachową trzeba brać przede wszystkim wymaganą klasę drewna, określoną w projekcie budowlanym.

Klasa drewna opisuje jego wytrzymałość, jednak w przypadku tarcicy na więźbę nie jest to jedyny ważny parametr. Szalenie istotna jest również wilgotność, która wpływa na to, jak konstrukcja będzie zachowywała się w warunkach wzmożonej lub obniżonej wilgotności otoczenia. Drewno na więźbę dachową powinno być dobrze wysuszone. W przypadku gatunków iglastych niedopuszczalne jest przekroczenie granicy wilgotności 24%. Użycie niedosuszonej tarcicy grozi odkształceniami elementów więźby, a jednocześnie utratą jej sprężystości i wytrzymałości. Ze względu na wysoką wrażliwość biologiczną naturalnego surowca, dobrym pomysłem jest wybór tarcicy impregnowanej. Zabezpieczone drewno będzie bardziej odporne na działanie szkodników i innego rodzaju korozję biologiczną (pleśnie, grzyby).

W sklepie PSB Mrówka Nasielsk możesz zamówić tarcicę na wszystkie elementy więźby dachowej z transportem na plac budowy. Doświadczeni pracownicy firmy świadczą także usługi w zakresie doradztwa budowlanego i służą pomocą w znalezieniu profesjonalnych ekip budowlanych oraz ciesielskich.

Regulamin korzystania z serwisu