dach-wielospadowy

Dach wielospadowy – jak dobrać dachówkę?

Dachy wielospadowe są chętnie wybierane przez osoby marzące o efektywnym, atrakcyjnym wizualnie zwieńczeniu domu. Już na etapie przygotowywania projektu domu warto wybrać najbardziej pożądany kształt dachu oraz sposoby jego pokrycia. Różne rodzaje i wielkości dachówek są polecane do dachów o różnym kształcie, kącie nachylenia czy skomplikowaniu konstrukcji. Jak zatem dobrze wybrać dachówkę na dach swojego nowego domu?

Dach wielospadowy – reprezentacyjny wygląd domu

W odróżnieniu od dość prostych dachów dwuspadowych – konstrukcje wielospadowe zapewniają budynkowi oryginalny charakter i cieszący oko wygląd. Ładnie się prezentują zarówno w przypadku domów budowanych w stylu tradycyjnym, jak i tych bardziej nowoczesnych. Dachy wielospadowe mogą być wykorzystywane również w domach parterowych. Kąt nachylenia dachu jest tu istotny, bo zależy od niego, czy będziemy mogli efektywnie zagospodarować poddasze. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie przygotowywania projektu budynku.

Kształt dachu a rodzaj pokrycia

Mniej skomplikowane kształty dachów wymagają mniejszego nakładu pracy, także zużycie materiałów jest tu mniejsze. Jeśli komuś zależy na oszczędności przy budowie, raczej powinien wybrać projekt dachu z mniejszą liczą płaszczyzn czy załamań połaci. Koszty zredukuje też mniejsza liczba elementów ozdobnych. W przypadku dachów wielospadowych zaoszczędzić można na dobrze dobranej dachówce. Optymalnym rozwiązaniem będzie tu dachówka ceramiczna, która będzie prezentować się bardzo elegancko na tego rodzaju dachu. Dachówki ceramiczne są zalecane na dachy o nachyleniu powyżej 16 stopni. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że poza dachówką przy mocno skomplikowanej połaci dachowej trzeba będzie dokupić niezbędne akcesoria wykończeniowe, czyli np. specjalne dachówki do wykańczania krawędzi oraz inne artykuły. Warto się w nie zaopatrzyć do razu przy zakupie dachówek podstawowych. Najlepiej, jeśli jest taka możliwość, wybrać wyroby tego samego producenta, dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy będą do siebie pasować pod względem stylu i kolorystyki.

O dachówce na dach wielospadowy

Jak zauważa nasz ekspert z firmy budowlanej Dachlux, w przypadku dachów wielospadowych najlepszym rozwiązaniem będą dachówki o małym formacie. Dotyczy to zwłaszcza dachów o skomplikowanych konstrukcjach i z dekoracyjnymi kopułami. Dzięki wyborowi małych dachówek, nie trzeba będzie ich przycinać, co nie tylko ograniczy zużycie materiałów, ale również zredukuje koszt pracy fachowców kładących pokrycie dachu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu