dach

Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie wybrać?

Odpowiednio dobrane pokrycie dachowe nie tylko chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również zwraca uwagę swoją estetyką. Ważne są jego parametry techniczne oraz wygląd, który powinien pasować do całości domu – komponować.  się ze ścianami i stolarką budowlaną. Dachówka czy blachodachówka – które pokrycie będzie lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji?

Najważniejsze cechy dachówek i blachodachówek

Zacznijmy od najważniejszych cech obu materiałów. Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny, natomiast do produkcji dachówek cementowych wykorzystuje się wodę, cement, piasek kwarcowy oraz barwnik. Sprawia to, że są one trwałe i wytrzymałe, dzięki czemu nie łamią się pod wpływem ciężaru śniegu oraz chodzącego po dachu dekarza. Mimo tego, że są kruche, na dachu tworzą mocne pokrycie, które może przetrwać nawet ponad 100 lat. Wynika to także z tego, że każda kolejna warstwa wykończeniowa chroni dachówki przed czynnikami atmosferycznymi, zwiększa mrozoodporność i zmniejsza nasiąkliwość, a także zabezpiecza przed porastaniem mchem.

W przeciwieństwie do dachówek blachodachówki nie nasiąkają wodą, dzięki czemu nie zmieniają swojego ciężaru pod wpływem wilgoci. Wierzchnią stronę ich rdzenia zabezpiecza się powłoką z poliestru lub plastizolu, co sprawia, że są one odporne na korozję i zarysowania. Można również pomalować ich spodnią stronę, aby ochronić blachę przed niekorzystnym działaniem skraplającej się pary. Zabezpieczenie przed porastaniem mchem i grzybami gwarantują blachodachówki z posypką pokrytą żywicą akrylową z dodatkiem preparatów grzybobójczych. Taki rodzaj pokrycia przypomina dachówkę bitumiczną lub ceramiczną, łupek kamienny czy gont.

Wygląd obu pokryć dachowych

Wracając do estetycznego wyglądu, dachówki ceramiczne mogą mieć charakterystyczny dla wypalanej gliny niejednolity czerwony, szarawy bądź żółtawy kolor. Można jednak je zabarwić podczas angobowania – procesu polegającego na dodaniu barwionej glinki przed wypaleniem dachówek. Sprawia to, że przybywa na nich kolorów – oprócz czerwieni najczęściej występują brąz i antracyt. Dachówka ceramiczna może być także cieniowana i glazurowana – pokryta szkliwem przed wypaleniem – dzięki czemu można pogłębiać naturalny kolor lub nadać inny, m.in. czarny, niebieski czy zielony. Dachówki cementowe mogą mieć z kolei nie tylko barwę szarą, ale również ceglastą, grafitową i brązową, a ich powierzchnie mogą być matowe lub błyszczące.

Blachodachówki można kupić w kilkunastu podstawowych kolorach. Najpopularniejsze są tradycyjne barwy – odcienie rudości, brązy, czerwień, antracyt, szarość, ciemna zieleń, granat oraz czerń, ale na indywidualne zamówienie można dobrać kolor z palety RAL.

Ciężar dachówek i blachodachówek

Dachówki ceramiczne i cementowe należą do ciężkich pokryć dachowych – 1 m2 może ważyć nawet do 50 kg. Wbrew pozorom może to być zaleta – dachówki skutecznie tłumią hałas, co jest ważne zwłaszcza dla dachu nad poddaszem użytkowym. Z drugiej strony ciężar ma wpływ na obciążenie więźby dachowej, więc wpływa na liczbę jej elementów, które trzeba ustawić gęściej niż w przypadku więźby pod blachę, co oznacza większe zużycie drewna i wyższy koszt konstrukcji dachu.

O wiele lżejsze są blachodachówki – 1 m2 waży zaledwie od 2 do 6 kg, co nie sprzyja tłumieniu np. uderzeń kropel deszczu o pokrycie. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak zakup blachodachówek z posypką lub założenie izolacji cieplnej na poddaszu, która stanie się także izolacją akustyczną – radzi specjalista z firmy Ambit z Gdańska, oferującej najwyższej jakości dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówki, okna dachowe oraz bogaty asortyment materiałów ściennych, ociepleniowych i izolacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu