Dachówka ceramiczna i blacho dachówka – porównanie pokryć dachowych

Pokrycie dachowe domu i każdego innego budynku to inwestycja na lata. Powierzchniowo duże obiekty i budynki wysokie mają zwykle dachy płaskie z oczywistych względów, w tych mniejszych, szczególnie w domach jednorodzinnych, chętniej wybieramy dachy skośne. Decydując się na taki dach, często trudno nam wybrać pokrycie dachowe – chodzi tu głównie o estetykę, koszty i wytrzymałość. Najczęściej nasz dylemat to wybór między dachówką a blachodachówką.

Pozorna przewaga blachodachówki, gdy odpowiada nam jej wygląd

Estetyka to oczywiście rzecz względna i jeśli odpowiada nam wygląd pokrycia z blachodachówki, to pozornie ten materiał ma dużą przewagę. Pokrycie dachowe z blachy jest tańsze (cena materiału) i fachowcy szybciej je zamontują, co wiąże się z niższymi kosztami wykonania. Zgadza się, ale już w tym miejscu należałoby wrócić do kwestii estetyki: pokrycie z blachodachówki zawsze wygląda super w katalogach, ale w praktyce może być inaczej. Blachodachówkę łatwo można wgnieść i uszkodzić już na etapie montażu pokrycia. Jeśli mamy pewność, że skorzystamy z usług firmy, która wykonuje pokrycia dachowe naprawdę fachowo, nasz dylemat znika. Na moment, bo jeśli pomyślimy o przyszłości i zadamy sobie pytanie, co łatwiej jest uszkodzić – dachówkę ceramiczną czy blachodachówkę – dylemat wraca. A jeśli dodamy do tego, że na dach czasem trzeba wejść… wychodzi na to, że pokrycie z dachówki ceramicznej jest jednak lepszym wyborem, jeśli nas na to stać.

Nasze dylematy związane z zasobnością portfela, o których rzadko mówimy

O potwierdzenie, czy nasze powyższe założenia są słuszne, poprosiliśmy fachowców z firmy Dach Full z Kozienic. Usłyszeliśmy, że mamy rację, ale to nie wszystko. Usłyszeliśmy również, że pokrycie z dachówki ceramicznej jest znacznie mniej podatne na działanie wiatru, producenci dachówek ceramicznych i akcesoriów do nich oferują całe rozwiązania systemowe, systemy kompatybilnych elementów, a do tego pokrycie ceramiczne jest trwalsze. To jednak nadal nie wszystko: usłyszeliśmy również o czymś, o czym raczej nie przeczytamy w branżowym magazynie, czy na portalu budowlanym, co najwyżej na forum internetowym, gdzie dyskutują osoby, które planują wybudować dom. Kiedy zaczynamy szacować koszty budowy wymarzonego domu, w tym oczywiście pokrycia dachowego, czasem okazuje się, że nas na to nie stać. Nie chcemy brać kredytu lub nie możemy go wziąć i odkładamy realizację marzeń na później albo zakładamy, że budowa domu musi pozostać już tylko w sferze marzeń. Warto się nad tym dobrze zastanowić, bo chociażby w kontekście pokrycia dachowego – czy to ono jest dla nas najważniejsze? Czy to dla pięknej dachówki ceramicznej i na przykład eleganckich okien dachowych chcemy wybudować dom? Puenta naszego artykułu jest nieco przekorna, ale prawdziwa. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na pokrycie dachowe z drogiej ceramiki, wybierzmy tańszą blachodachówkę.

Regulamin korzystania z serwisu