Jakie dachówki najlepiej się sprawdzą do pokrycia domów z drewna

Powrót do natury to trend, który w ostatnich latach nabrał dużego znaczenia. Moda na ekologię wpłynęła na wiele dziedzin, także na budownictwo i design. Coraz częściej domy tworzy się z drewna, a to wymaga poszukiwania odpowiednio dopasowanych do nich rozwiązań. Istotną kwestią jest dobór właściwego pokrycia dachowego, w tym pasujących do całości dachówek.

Istotne jest wykończenie

Aby dom z bali lub wykończony drewnianą oblicówką mógł w pełni cieszyć domowników naturalnym pięknem, zarówno od wewnątrz, jak i od jego zewnętrznej strony, należy zadbać o to, by dobrane pokrycie dachowe było idealnie dopasowane do stylu i kolorystyki budynku.

-W przypadku domów z drewna dobranie odpowiedniego pokrycia może być kłopotliwe. Ten rodzaj materiału nie współgra ze wszystkimi dachówkami. Bardzo łatwo można więc zepsuć efekt wizualny budynku, co przyniosłoby ogromną szkodę dla jego wyglądu – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę TOP DACH.

Jakie dachówki wybrać

Przy wyborze dachówek do domu drewnianego warto wziąć pod uwagę ich kolor. Najlepiej w przypadku budynków z drewna sprawdzą się pokrycia w gamie szarości, zarówno jasne, jak i te bardzo ciemne. Barwy te nawiązują do tradycji i natury oraz do klasycznych pokryć domów drewnianych, jakimi są gonty, wióry i strzechy.

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów dachówek, które świetnie pasują do domów drewnianych. Należą do nich:

  • blachodachówki z posypką ceramiczną – dachówki stalowe z kruszywem wulkanicznym, są bardzo lekkie, a wyglądem przypominają gonty drewniane, używane tradycyjnie do krycia domów z drewna,
  • dachówki ceramiczne małowymiarowe – zapewniają one odpowiednią wentylację dachu, tłumią hałasy, są wyjątkowo trwałe,
  • dachówki betonowe – podobnie jak te ceramiczne, są bardzo wytrzymałe, łatwe w montażu oraz dostępne w wielu kolorach,
  • gonty bitumiczne (przede wszystkim te z posypką ceramiczną) – proste w montażu i naprawie, giętkie, świetnie zabezpieczają przed zsuwaniem się śniegu,
  • pokrycie z płaskiej blachy ułożonej w rąbek – wykonane z miedzi, cynku, stali lub aluminium, są elastyczne, szczelne i trwałe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu