Etapy budowy dachu

Dach to jeden z ważniejszych elementów podczas budowy budynku. Należy zadbać, aby nie tylko pasował do bryły i był estetycznie wykonany, ale także, by był bezpieczny, trwały i służył przez wiele lat. Jak krok po kroku wygląda budowa dachu? Dowiedz się, na jakie kwestie należy zwrócić uwagę oraz jaką rolę odgrywa projekt dachu, więźba i pokrycie dachowe.

Pierwszy etap budowy dachu – projekt

Podczas projektowania domu należy podjąć decyzję, czy dach będzie wyposażony w poddasze użytkowe, czy będzie to raczej cześć budynku przeznaczona na strych. Jest to istotne już na tym etapie, gdyż od tej decyzji będzie zależała konstrukcja oraz wyposażenie dachu w konkretne elementy. Dodatkowo, podczas projektowania dachu, ilość miejsca na przestrzeń użytkową na poddaszu wpływa na wysokość ścianki kolanowej. Projekt dachu musi zakładać m.in. jego rodzaj, konkretną konstrukcję, nachylenie, kolor oraz pokrycie dachowe.

A co po projekcie? Jakie są kolejne etapy budowy dachu?

Budowa dachu to wieloetapowy proces. Po stworzeniu projektu, należy przejść do przygotowania więźby dachowej oraz jej pokrycia. Najczęściej jest to drewniany element dachu, stanowiący jego szkielet, dlatego to właśnie więźba zapewnia bezpieczeństwo, stabilność i solidność dachu. Standardowym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, w którym krokwie łączone są pod odpowiednim kątem. Z kolei foliowanie więźby, zapewnia jej szczelność, przez co nie będzie problemu z przeciekającym dachem czy brakiem solidności konstrukcji. Następnym elementem budowy dachu jest położenie łat, które będą dbały o właściwą wentylację – proces ten nazywany jest łaceniem. Polega na układaniu na krokwiach krótkich deseczek, pokrytych folią, na których następnie montuje się większe deski.

Na tym etapie dach jest gotowy do montażu elementów dodatkowych. Stanowią je m.in. okna dachowe, rynny, pasy nadrynnowe, okapy dachu itp. – podkreśla specjalista z firmy Solidnydekarz.pl. 

Aby dach był ukończony, należy zadbać jeszcze o położenie odpowiedniego pokrycia dachowego. Żeby to zrobić, najczęściej stosuje się lżejsze i tańsze blachodachówki bądź cięższe i trwalsze dachówki ceramiczne. Niektórzy decydują się także na dachówkę betonową. Warto podkreślić, że jest to etap, który nie tylko dba o odpowiednie właściwości dachu, ale także pełni funkcję estetyczną. Później, ostatnim etapem budowy dachu jest ocieplenie poddasza. Izolacja termiczna jest bardzo istotna, gdyż dba o ciepło i tym samym wpływa na energooszczędność.

Regulamin korzystania z serwisu