Główne etapy montażu dachu

Montaż dachu to zamknięcie i zwieńczenie budynku. Jakość wykonanej konstrukcji zaważy na bezpieczeństwie i komforcie użytkowania wnętrz. Aby pokrycie dachowe było szczelne i trwałe, należy odpowiednio zaplanować budowę dachu, wybrać dobrej jakości materiały i zadbać o profesjonalny ich montaż. Jakie prace trzeba zrealizować w ramach montażu dachu i w jakiej kolejności powinno się je wykonywać?

Więźba dachowa

Zanim na dachu zostanie położona dachówka czy inne wybrane pokrycie, należy najpierw zadbać o solidną podstawę dla tego typu materiałów. Konstrukcja dachu powinna być dokładnie opisana w projekcie budowlanym domu, który powinien zawierać informacje m. in. na temat kąta nachylenia, ilości spadów i kształtu dachu czy też rozmieszczenia okien dachowych oraz rodzaju pokrycia dachowego. Na podstawie projektu wykonuje się więźbę, która będzie stanowiła podparcie dla pokrycia dachowego. W tym celu układa się wiązary, czyli murłaty, wykonane z odpowiednio zaimpregnowanego drewna, a następnie opiera na nich krokwie, które łączą się u szczytu dachu. Tak wykonana konstrukcja jest następnie pokrywana specjalną folią paroprzepuszczalną, która stanowi uszczelnienie pokrycia. Po foliowaniu montuje się łaty i kontrłaty. Następnie wykonuje się obróbki blacharskie, orynnowanie, a także wstawia się okna dachowe. Projektując więźbę i wybierając materiały budowlane pamiętajmy, aby zapewniały one dobrą wentylację oraz termoizolację, co przełoży się na komfort użytkowania budynku i pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie. Tak wykonana konstrukcja jest gotowa do montażu pokrycia dachowego.

Pokrycie dachowe

Wybór pokrycia dachowego ma istotne znaczenie zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z uwagi na komfort domowników.

Odpowiednio dobrane materiały będą trwałe i odporne na działanie niekorzystnych czynników, np. opadów atmosferycznych czy zmian temperatury. – Podkreśla przedstawiciel hurtowni pokryć dachowych – firmy Dachlux. – Pod tym względem znakomicie sprawdzają się dachówki ceramiczne oraz betonowe, które zachowują swoje walory przez dziesiątki lat. Nie bez znaczenia jest również estetyka dachu, dlatego wybrane pokrycie powinno pasować do elewacji i efektownie się prezentować.

Pamiętajmy przy tym, że o funkcjonalności konstrukcji dachowej decyduje nie tylko jakość materiałów, ale również technika wykonania, dlatego podczas tych prac warto współpracować z profesjonalnymi dekarzami z wieloletnim doświadczeniem. Starannie zrealizowane kolejne etapy budowy dachu przy użyciu wysokiej jakości materiałów, w tym odpowiednio dobranego pokrycia dachowego, to gwarancja szczelnego dachu.

Regulamin korzystania z serwisu