Konstrukcja dachu

Jak skonstruowany jest dach tradycyjny? 

Dach – jeden z najbardziej kluczowych elementów budynku zapewniający osłonę przed czynnikami zewnętrznymi. W Polsce jego tradycyjną formą są konstrukcje spadziste (skośne). Charakteryzują się estetycznym wykończeniem oraz funkcjonalnością. Budowę można podzielić na kilka etapów skupiających się na różnych czynnościach oraz punktach przygotowanego wcześniej projektu.

Popularność dachów tradycyjnych spowodowana jest skośną powierzchnią, która umożliwia swobodne spadanie opadów atmosferycznych. Klimat umiarkowany, często targany obfitym deszczem lub zamieciami narzuca konieczność konstrukcji pozwalającej na zsuwanie się śniegu obciążającego płaszczyznę. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zagospodarowania poddasza będącego „efektem ubocznym” budowy. Nadprogramowe pomieszczenie przeznacza się na strych, gdzie przechowuje się aktualnie nieużywane rzeczy. Można także stworzyć tam stylowy pokój gościnny bądź własną sypialnię. Sam montaż dachu poprzedza jego zaprojektowanie, obejmujące również wybór pokrycia.

Konstrukcja dachu spadzistego 

Wszystkie koncepty powstają z wykorzystaniem więźby, czyli drewnianego szkieletu, którego zadaniem jest przesuwanie ciężaru dachu na ściany domu.  W konstrukcjach skośnych składa się zazwyczaj z „belek” pochylonych pod odpowiednim kątem, widocznych szczególnie w stanie surowym.

Istnieje kilka rodzajów więźb: krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-jętkowe bądź -kleszczowe. Największą popularnością cieszą się pierwsze dwa typy, występując czasem w połączeniu. To charakterystyczne dechy, jakie można zaobserwować w trakcie budowy – uzupełnia przedstawiciel firmy HydroSystem. Od stabilności tego komponentu zależy wytrzymałość całego budynku.

Kolejnym etapem jest kładzenie membrany. Pełni dwojaką rolę: z jednej strony chroni konstrukcję przed wilgocią znajdującą się na zewnątrz, z drugiej – odprowadza tą, która jest już w środku. To specyficzna tkanina lub siatka przedłużająca trwałość konstrukcji. Po jej instalacji należy już tylko pokryć dachy tradycyjne. Warszawa, a szczególnie nieco oddalone od centrum osiedla obfitują w estetyczne, wytrzymałe dachówki, zarówno ceramiczne, jak i cementowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz charakterystyczne właściwości, jednak aby je zamontować trzeba najpierw skorzystać ze specjalnych listw ułatwiających mocowanie.

Dodatkowe elementy dachu skośnego 

Przy wznoszeniu takiej konstrukcji warto pamiętać o kilku dodatkowych akcesoriach, do których należą np. rynny. Bez ich instalacji spadająca woda może obmywać fundamenty bądź niszczyć trawnik znajdujący się pod budynkiem. Istnieje także większe ryzyko powstawania negatywnych skutków wilgoci wewnątrz nieruchomości. Istotną kwestią, jaką należy rozważyć jeszcze przed montażem dachówek jest obecność i rozmieszczenie okien. Mają one zastosowanie w przypadku tworzenia przestrzeni użytkowej na poddaszu. Jeżeli planuje się jedynie strych pełniący rolę magazynu, nie istnieje konieczność wyboru podobnej instalacji.

Regulamin korzystania z serwisu