układanie dachówek

Jak właściwie układać dachówki? Zasady postępowania

Odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie dachu w budynkach jest niezwykle ważne. Nie tylko zależy od niego w dużej mierze odporność na działanie czynników środowiskowych, ale przyczynia się również do zarządzania energią cieplną w jego wnętrzu. Na izolacyjne właściwości dachu ma rodzaju okrycia wykorzystany do jego stworzenia. Jednym z najlepszych materiałów są dachówki.

Co wziąć pod uwagę przy układaniu dachówki?

Pierwszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest materiał, z którego wykonane zostały dachówki. Ceramiczne są droższe, jednakże cechują je lepsze właściwości estetyczne. Betonowe są tańsze i pod względem wytrzymałościowym nie odbiegają od materiałów ceramicznych.

Wybierając odpowiednie materiały, należy również przyjrzeć się budowie samego dachu. Dachówki muszą być dobrane w taki sposób, by odpowiadały jego nachyleniu oraz pasowały do założeń konstrukcji. W tym przypadku ważny jest również spójny plan aranżacji całego obiektu.

Wytrzymałość więźby dachowej to kolejny czynnik, który musi zostać wzięty pod uwagę. Okrycie dachowe jest dla niej sporym obciążeniem, dlatego niezwykle ważne jest dobranie materiałów, które nie doprowadzą do zarwania się dachu. Do masy dachówki należy doliczyć również zastosowanie folii paraizolacyjnej oraz membrany ochronnej. Dopiero po ich założeniu na szkielet dachu można przystąpić do prac związanych z położeniem dachówki.

Dystrybucją dachówek zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak F.H.U. OKNO-DACH.

Prace związane z rozplanowanie i montażem dachówki

Niezwykle ważne jest dokonanie odpowiednich pomiarów przed zakupem materiału. Dodatkowo w trakcie nich należy również dokonania rozplanowania połaci, która zostanie pokryta. W tym celu prowadzi się rozmierzenie wzdłużne łat – ma to bezpośrednie przełożenie na położenie dachówek, w taki sposób, by znajdowały się one w zamkach. Wykonanie tych czynności nieprawidłowo będzie prowadziło do odstawania dachówek, co nie tylko zakłóci cały efekt wizualny, ale również obniży właściwości izolacyjne oraz przyczyni się do spadania materiałów z dachu (np. w wyniku silnych wiatrów).

Najczęściej dachówki układane są od dołu do góry i od strony prawej do lewej. Materiały montowane w punktach skrajnych dachu są dodatkowo przytwierdzane przy pomocy specjalistycznych wkrętów. Część z zastosowanych dachówek to elementy okapowe i ich zadaniem będzie odprowadzanie wody opadowej do rynien, dlatego powinny zostać zamontowane na obrzeżach tuż obok światła rynny.

Regulamin korzystania z serwisu