Hydroizolacja dachu

Jak wykonać hydroizolację dachu?

Wilgoć bardzo często przyczynia się do pogarszania stanu budynków. Niszczeniu ulegają nie tylko ściany, ale także dachy. Szczególnie płaskie konstrukcje narażone są na zaleganie na nich wody, co może prowadzić do pęknięć i przeciekania. Z tego powodu, poleca się zastosowanie hydroizolacji dachu, dzięki której materiały budowlane mogą zachować wysoką jakość i estetyczny wygląd na dłużej.

Czym jest hydroizolacja? 

Większość obiektów mieszkalnych oraz użytkowych musi mieć zapewnioną hydroizolację dachu. Nazywa się nią zabezpieczenie konstrukcji przed niszczycielskim działaniem wody, która prowadzi, między innymi do przeciekania materiału. Proces ten można podzielić na cztery kategorie, które różnią się między sobą pod względem użytego do hydroizolacji spoiwa. Są to:

  • hydroizolacja na bazie smoły i bitumów, 
  • hydroizolacja na bazie dyspersji żywic sztucznych, 
  • hydroizolacja z zastosowaniem preparatów mineralno-polimerowych, 
  • hydroizolacja na bazie preparatów wieloskładnikowych. 

– Najkorzystniejszą opcją jest wybór hydroizolacji mineralno-polimerowej. Ten sposób zabezpieczenia charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę i niweluje trwałe i agresywne obciążenia dachów. Można go stosować także przy zabezpieczaniu murów, basenów, tarasów czy łazienek – doradza przedstawiciel firmy Izolacje Natryskowe Spray-Pur

Do wykonania hydroizolacji pianą poliuretanową konieczne będzie użycie specjalistycznego sprzętu, jednak metoda ta jest znacznie trwalsza i przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim dach zostaje zabezpieczony w szybki sposób, a koszt takiej izolacji jest znacznie niższy.

Jak wykonuje się hydroizolację dachu?

Firmy zajmujące się hydroizolacją proponują natrysk dachu dwoma rodzajami piany poliuretanowej. Pierwsza z nich – zamkniętokomórkowa – jest materiałem złożonym z zamkniętych pęcherzyków o mikroskopijnej wielkości, dlatego też jest lekka i dobrze zatrzymuje ciepło wewnątrz budynku. Ten rodzaj piany jest niezwykle odporny na wodę, lecz podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Piana otwartokomórkowa w swojej budowie jest podobna do gąbki i stanowi idealny zamiennik wełny drzewnej oraz celulozy. Niestety, jest to materiał nasiąkliwy, który wymaga przeprowadzenia paroizolacji wewnętrznej strony budynku.

Hydroizolację wyżej wymienionymi preparatami wykonuje się poprzez natrysk dwukomponentowy powierzchni dachowych. Proces przebiega bardzo szybko, a pianka zostaje dopasowana do każdej powierzchni i nie pozostawia przepuszczalnych miejsc. Zabezpieczenie dachu tą metodą odbywa się poprzez aplikację połączeniową z wykorzystaniem specjalnego agregatu. Zapobiega to przedostawaniu się wilgoci i poprawia termoizolacyjność budynku.

Regulamin korzystania z serwisu