Mężczyzna na dachu spadzistym

Jak zamontować dach spadzisty?

Dachy spadziste są wciąż najczęściej stosowanym typem zwieńczeń budynków. Są popularne między innymi dlatego, że zapewniają skuteczne odprowadzenie opadów, pozwalają na urządzenie pod nimi strychu lub poddasza, a także pasują wizualnie do większości elewacji, również w nowoczesnych budynkach. W jaki sposób montuje się dachy spadziste i jakie ich rodzaje są najczęściej stosowane?

Jakie dachy spadziste są najpopularniejsze w Polsce?

Dachy spadziste są wciąż najczęściej wybieranym typem pokryć. Wynika to nie tylko z tradycji, ale przede wszystkim z licznych zalet takiego rozwiązania. Deszczówka i opady śniegu mogą szybko spłynąć ze skośnych połaci, nie powodując zagrożenia ani zalania wnętrza budynku. Ponadto pod dachem spadzistym można urządzić poddasze lub strych – w zależności od ilości dostępnej przestrzeni i potrzeb inwestora. Kolejną kwestią jest aspekt wizualny. Dachy skośne po prostu podobają się użytkownikom. Z jednej strony wpływa na to tradycja, z drugiej fakt, że taki sposób konstrukcji pasuje do większości elewacji, utrzymanych w różnych stylach.

Jaki rodzaj dachów spadzistych jest charakterystyczny dla naszego regionu? Zwykle dachy montowane w Polsce mają kąt nachylenia od 30 do 45 stopni. Wynika to z warunków klimatycznych – między innymi z obfitych opadów śniegu. Warto zauważyć, że dachy domów na Podhalu są znacznie bardziej strome niż te na północy kraju. Dachy skośne prawie zawsze opierają się na konstrukcji drewnianej (więźbie). Do jej budowy wykorzystuje się takie gatunki drzew jak sosna, świerk lub jodła.

Najczęściej spotykanymi rodzajami dachów spadzistych są:

  • jednospadowy,
  • dwuspadowy,
  • czterospadowy,
  • mansardowy,
  • półszczytowy.

Warto wiedzieć, że im więcej spadów oraz im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym koszt jego budowy jest wyższy – zauważa pracownik firmy Dobosz z Chorzowa.

Jak montuje się dach spadzisty?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik konstruowania dachów w domach jednorodzinnych jest metoda krokwiowo-jętkowa. Jej zaletą jest to, że nie przewiduje stawiania podpór pośrednich, co sprawia, że cała przestrzeń poddasza jest wolna i przystosowana do zagospodarowania. W tym przypadku dach musi być dwuspadowy.

Podstawowym elementem konstrukcyjnym są krokwie opierające się na murłatach, czyli belkach na poziomie stropu. Aby zmniejszyć uginanie się krokwi, stosuje się jętki, czyli belki rozpierające je od wewnątrz. W przypadku domów parterowych, gdzie nie przewiduje się zagospodarowanie poddasza, stosowanie jętek nie jest konieczne.

Nieco bardziej skomplikowanym typem konstrukcji jest więźba płatwiowo-kleszczowa, która przewiduje zamontowanie dodatkowych podpór.

Regulamin korzystania z serwisu