Budowa dachu

Jakie są technologie montażu dachów?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego obiektu. Pełni on funkcję wykończenia, ale również zabezpiecza pozostałe części budynku. Wznoszenie konstrukcji dachowej jest skomplikowane i wymaga przede wszystkim odpowiedniej wiedzy, a także doświadczenia. Stawianie dachu dzieli się na kilka podstawowych czynności. Wykorzystanie, jakich technologii jest w tym przypadku ważne? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Krok pierwszy – projektowanie dachu

Pierwszym etapem, jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze techniki pokrycia dachu, jest jego zaprojektowanie. Projekt powinien uwzględniać nie tylko jego powierzchnię, ale również umiejscowienie takich elementów, jak okna dachowe. Konieczne jest opisanie samej bryły dachowej, rozmieszczenia krokwi czy sposobów łączeń. Na tym etapie ustalane jest również poszycie dachowe, od którego w głównej mierze zależeć będzie technika wykonania dachu. Jak podkreślają specjaliści z takich firm, jak KAM–BUD, jeżeli dach został zaprojektowany do położenia na nim blachodachówki, nie ma możliwości zmiany materiału na cięższy. Wszelkie obliczenia oraz umiejscowienie konkretnych elementów uwzględniają konkretną wagę. Zmiana parametru na cięższy bez wprowadzenia go w projekcie grozi zawaleniem dachu.

Wznoszenie dachu, potrzebne materiały i technologie

Budowa dachu wymaga od ekipy montującej zastosowania ważnych elementów montażowych. W tym celu wykorzystuje się między innymi:

  • murłatę,
  • krokwie,
  • łaty,
  • kontrłaty.

Wznoszenie więźby dachowej jest procesem wyglądającym w każdym przypadku tak samo. Wykonawca musi jedynie stosować się do projektu. Gotową konstrukcję dachową pokrywa się następnie folią lub deskami. Technologię montażową tego typu określa się mianem foliowania lub deskowania. Dzięki niej możliwe jest zabezpieczenie konstrukcji. W przypadku foliowania zakładki powinny mieć co najmniej 10 cm i trzeba układać je od góry do dołu, co pozwoli wodzie spłynąć z danej powierzchni, a nie przesiąkać do środka. Drugą technologią montażową jest deskowanie. Proces polega na pokryciu całej konstrukcji szczelną warstwą desek. Jest on zdecydowanie rzadziej wykorzystywany, głównie ze względu na rosnące ceny drewna i konieczność zużycia dużych ilości materiału.

Układanie samego pokrycia dachowego zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, jaki zostanie zastosowany. W przypadku dachówki prace zaczyna się od rozłożenia jednego rzędu, a następnie na dopasowywaniu ścisku pomiędzy dachówką a dachem. Przy blachodachówce przydadzą się śrubunki.

Regulamin korzystania z serwisu