Pokrycie dachu blachodachówką

Kiedy warto zdecydować się na pokrycie dachu blachodachówką?

Niezależnie od tego, czy dom ma być dopiero zbudowany, czy też jest remontowany, wybór pokrycia dachu stanowi bardzo istotną kwestię. Powinno się przy nim kierować nie tylko względami estetycznymi, ale również praktycznymi. Jednym z najchętniej kupowanych materiałów jest blachodachówka. Kiedy warto zdecydować się na ten rodzaj pokrycia dachu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Charakterystyka blachodachówki

Blachodachówka to, jak sama nazwa wskazuje, blaszane, specjalnie profilowane pokrycie dachu wykonane najczęściej ze stali, rzadziej z aluminium, miedzi bądź cynku. Kiedyś można je było zobaczyć głównie na budynkach przemysłowych, halach produkcyjnych itp. W dzisiejszych czasach stanowi jednak również bardzo popularne rozwiązanie w domach jedno- i wielorodzinnych.

W celu zabezpieczenia przed korozją blachodachówka jest obustronnie ocynkowana. Jej zewnętrzna powłokę chroniącą przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi oraz zwiększającą żywotność stanowi natomiast poliester, poliuretan, polifluorek winylidenu lub plastizol. Główną cechą blachodachówki jest jej lekkość. Ta wykonana ze stali waży od około 2 do około 8 kg/m². Co ważne, dzięki małej nasiąkliwości nie zwiększa swojego ciężaru pod wpływem wilgoci. Te parametry sprawiają, że nie obciąża ona nadmiernie więźby dachowej i można nią pokryć również dachy o niezbyt zaawansowanej konstrukcji.

Blachodachówka jest również bardzo trwała. Większość producentów daje na nią nawet 20 lub 30-letnią gwarancję, ale w praktyce może ona służyć nawet dużo dłużej. Jest dodatkowo odporna na wilgoć, niskie i wysokie temperatury oraz inne czynniki atmosferyczne, takie, jak deszcz, śnieg czy grad.

Jeśli chodzi o wygląd, blachodachówka może z powodzeniem imitować tradycyjną dachówkę ceramiczną. Dotyczy to zwłaszcza jej droższego i nieco cięższego wariantu pokrytego żywicą i specjalną posypką mineralną, który przypomina drewniany lub bitumiczny gont. Blachodachówka jest przy tym zdecydowanie, bo nawet kilkakrotnie tańsza niż dachówka ceramiczna, a do tego bardziej uniwersalna.

Blachodachówka a względy ekonomiczne i walory estetyczne

To właśnie w dużej mierze z powodu niskiej w stosunku do tradycyjnej dachówki ceny  i możliwości szerokiego zastosowania blachodachówka stała się bardzo popularnym materiałem budowlanym. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu kosztów budowy lub remontu bardziej niż na walorach estetycznych, to jest ona zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem niż ceramiczne pokrycie dachu. W sytuacji, w której mimo wszystko chcesz, by jej wygląd przypominał tradycyjną dachówkę, możesz wyłożyć dodatkowe środki na wersję z posypką mineralną. Koniec końców i tak zaoszczędzisz, a efekt wizualny będzie bardzo zbliżony.

Chcesz mieć dach w nietypowym kolorze? Możesz go pokryć blachodachówką o innej niż standardowa barwie. Podstawowych wariantów kolorystycznych jest kilkanaście, ale na specjalne zamówienie, w zależności od producenta, dostaniesz blachodachówkę o niestandardowym wyglądzie.

Blachodachówka wraz z upływem czasu nie traci swojego koloru. Dobrze i modnie prezentuje się nawet po wielu latach i stanowi materiał najbardziej uniwersalny, pasujący nie tylko do budynków o tradycyjnej bryle, ale też tych o bardziej wymyślnych kształtach. Warto więc zdecydować się na nią zarówno ze względów estetycznych, jak i ekonomicznych. Zaoszczędzeniu czasu i pieniędzy sprzyja bowiem również łatwość montażu i szybkość pokrycia

Blachodachówkę z uwagi na jej niewielką wagę można bez trudu przetransportować na dach. Poza tym występuje ona często w dużych formatach. Dzięki temu jednym arkuszem można pokryć nawet 10 m² powierzchni dachu o nieskomplikowanym kształcie, a całość przedsięwzięcia przy kilkuosobowej ekipie powinna się zamknąć w kilku dniach. Równie szybko i sprawnie da się zamontować blachodachówkę modułową i panelową o mniejszych rozmiarach. Pokrycie dachu w tym przypadku zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, a może go dokonać ledwie dwuosobowy zespół – wyjaśnia pracownik firmy Delta z Krokowej, sprzedającej m.in. materiały budowlane.

Blachodachówka a kształt i konstrukcja dachu

Ze względu na większe niż w przypadku dachówki rozmiary i znacznie mniejszy ciężar, na blachodachówkę warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy dach ma stosunkowo dużą powierzchnię, ale jego konstrukcja jest niezbyt zaawansowana, a kształt nieskomplikowany. Nie ma wówczas potrzeby dodatkowego wzmacniania więźby dachowej choćby w postaci większego zagęszczenia krokwi, które wiąże się z wyższymi kosztami inwestycji. Wystarczy zamontować ją na ruszcie z łat i kontrłat z użyciem folii wstępnego krycia. Blachodachówka dobrze sprawdza się na dachach dwuspadowych. W przypadku dachów czterospadowych i wielopołaciowych z licznymi wykuszami i załamaniami skorzystanie z niej wchodzi w grę, ale trzeba liczyć się ze znaczną stratą materiału.

Blachodachówka jest też dobrym wyborem, jeśli dach jest mało pochylony. Zazwyczaj zaleca się ją w sytuacji, w której kąt jego nachylenia sięga przynajmniej 12° (blachodachówka z posypką mineralną) lub 9° (zwykła blachodachówka). Górna granica wynosi natomiast 80-85°. Nie oznacza to, że blachodachówką nie można pokryć prostego dachu. Wymaga to jednak bardziej gruntownego przygotowania, czyli wykonania sztywnego podszycia z desek lub płyt wiórowych.

Wiesz już, w jakich okolicznościach warto sięgnąć po blachodachówkę. Jeśli zdecydujesz się na ten sposób pokrycia dachu, skorzystaj z profesjonalnego sklepu z materiałami budowlanymi, w którym oprócz blachodachówki wysokiej jakości otrzymasz fachowe doradztwo.      

Regulamin korzystania z serwisu