pokrycie dachowe z blachy

Krycie dachów blachą. Inwestycja warta rozważenia

Budownictwo jednorodzinne cieszy się ostatnio sporym powodzeniem. Wynika to nie tylko z dostępności materiałów budowlanych i specjalistów, ale też z możliwości uzyskania kredytów, jakie oferują banki. W budowie domu ważny jest każdy element, począwszy od fundamentów i ścian nośnych, przez stolarkę okienną i ocieplenie, po wykończenie powierzchni dachu. Wśród dostępnych pokryć dachowych na uwagę zasługuje blacha.

Jakie funkcje pełni pokrycie dachowe?

Dach jest stałym elementem każdej konstrukcji budowlanej, w której pełni niezwykle istotną funkcję. Często do jego konstrukcji przykłada się większą wagę niż do innych elementów budynku. Dzieje się tak zwłaszcza w domach ekologicznych, w których dach stanowi największą powierzchnię wymiany energii cieplnej z otoczeniem. Pokrycie dachowe stanowi integralną część dachu, a jego wybór nie jest bez znaczenia dla trwałości całej konstrukcji. Wynika to z faktu, że stanowi on swoisty bufor pomiędzy dachem a otoczeniem. Jest przysłowiową ostatnią linią obrony, narażoną na bezpośrednie działanie czynników środowiskowych takich jak wilgoć, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie UV czy czynniki mechaniczne.

Poza funkcją ochronną pokrycie dachowe pełni też funkcję estetyczną. Dlatego powinno być dobrane tak, aby komponowało się ze stylem budynku, kolorystyką fasady oraz otoczeniem. Do wyboru są rozmaite materiały, począwszy od kolorowych dachówek ceramicznych, betonowych czy blachodachówek po blachę aluminiową lub z innych metali. Czym wyróżnia się ta ostatnia?

Pokrycia dachowe z blachy – rodzaje

Mówiąc o dachach z blachy, większość osób ma na myśli pokrycia stalowe. W rzeczywistości ten materiał ma już wielu konkurentów. Na rynku budowlanym pojawiły się nowe odmiany – odporniejsze na warunki środowiskowe i efektowniejsze pod względem estetycznym. Obecnie w ofercie firm zajmujących się sprzedażą i układaniem takich pokryć są dostępne:

  • blachy dachowe miedziane
  • blachy dachowe tytanowo-cynkowe,
  • blachy dachowe aluminiowe.

Każdy z tych materiałów ma zalety i słabsze strony. Przykładowo blacha miedziana jest najmniej odporna na korodowanie, ale w kontakcie z powietrzem jej powierzchnia utlenia się, tworząc charakterystyczną patynę. Tlenek miedzi chroni wnętrze materiału przed dalszym korodowaniem. Patyna ma swój niepowtarzalny urok, szczególnie podkreślający charakter stylowych domów.

Montaż blachy miedzianej na dachu wymaga zastosowania specjalnych typów łączników. Mocowanie arkuszy za pomocą stalowych gwoździ powoduje przyspieszenie procesów korozyjnych – wyjaśnia specjalista z firmy Ekro.

Z kolei blachy tytanowo-cynkowe zaliczają się do najodporniejszych na warunki zewnętrzne. Są wprawdzie najdroższe, ale inwestycja w takie pokrycie jest inwestycją na wiele lat. Z kolei aluminium jest nie tylko najlżejsze, ale też najłatwiejsze w cięciu i formowaniu. Dlatego sprawdza się na dachach o skomplikowanej konstrukcji.

Dlaczego warto zainwestować w pokrycie dachowe z blachy?

Chociaż blacha wydaje się najmniej atrakcyjna spośród szerokiej gamy pięknych dachówek, wybór tego rozwiązania ma wiele zalet. Do najważniejszych z pewnością zalicza się cena, atrakcyjna i niższa w stosunku do innych materiałów.  Pokrycie z blachy jest znacznie lżejsze od dachówek ceramicznych, dzięki czemu nie wymaga wzmacniania konstrukcji dachu. Minimalistyczny wygląd sprawia, że są one uniwersalne i ponadczasowe. Ponadto można je malować na dowolny kolor, dopasowując do stylu budynku. Blachy mają też zabezpieczenie antykorozyjne i mogą być dowolnie przycinane, co pozwala na dopasowanie pokrycia do każdej, nawet najbardziej skomplikowanej powierzchni dachu.

Regulamin korzystania z serwisu