Blachodachówka

Krycie domu blachodachówką. Czy to dobry pomysł?

Każdy, kto postanowi zbudować dom, prędzej czy później stanie przed pytaniem: czym pokryć dach? Rozwiązań jest kilka, a to, które wybierzemy, zależy od nośności samego budynku, efektu wizualnego oraz zasobności portfela. Czy dobrym pomysłem jest krycie domu blachodachówką? Sprawdźmy, jakie możliwości daje blachodachówka, jakie ma zalety oraz, co ważne, czy ma jakieś wady.

Pokrycie na każdy dach…

Największą zaletą blachodachówki jest z pewnością fakt, że może być położona na każdym dachu. Nie wymaga zastosowania pełnego deskowania (jak w przypadku krycia gontem bitumicznym), a ze względu na niewielki ciężar, może być kładziona również na budynkach modernizowanych, które z uwagi na nośność konstrukcji, nie mogą być pokryte tradycyjną dachówką.

Blachodachówka występuje zarówno w arkuszach, jak i formie modułowej, dlatego z powodzeniem może być kładziona na prostych, dwuspadowych dachach, a także tych bardziej skomplikowanych. Arkusze mają długość kilku lub nawet kilkunastu metrów, dzięki czemu montaż przebiega znacznie szybciej. Moduły mają postać mniejszych, prostokątnych arkuszy, dzięki czemu można dopasować je do dachów, w których znajduje się wiele okien dachowych lub załamań.

…i na każdą kieszeń

Ze względu na łatwość układania, a tym samym szybkość prac, krycie dachu blachodachówką jest jedynym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Sama blachodachówka jest również stosunkowo niedroga, w porównaniu do cen innych pokryć dachowych. Jak już wspomnieliśmy, do blachodachówki nie trzeba robić pełnego deskowania, a więźba dachowa nie musi być gruba i dodatkowo wzmacniana. Szybkość i łatwość układania blachodachówki wpływa również na cenę samego montażu, dlatego jeśli szukamy pokrycia dachowego taniego, a jednocześnie wytrzymałego oraz estetycznego, wybierzmy blachodachówkę.

Wysoka wytrzymałość pokrycia

Blachodachówka to przede wszystkim blacha wysokiej jakości. Jednak to nie jedyny czynnik, który przesądza o jej wytrzymałości. Zarówno od spodu, jak i od zewnętrznej części, blacha zostaje pokryta warstwą ocynkowania, co zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Dodatkowo warstwa ocynku zostaje pokryta specjalnymi powłokami zabezpieczającymi, które gwarantują pokryciu estetyczny wygląd oraz wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, niepogodę i promieniowanie UV. Dzięki temu blachodachówka nie blaknie i nie zmienia koloru, nie zostaje uszkodzona nawet przez spadające gałęzie, a deszcz lub śnieg swobodnie spływają, nie pozostawiając żadnych śladów. Prawidłowo wykonany dach z blachodachówki z powodzeniem przetrwa nawet kilkadziesiąt lat użytkowania.

Wyjątkowe walory estetyczne

Dlaczego krycie domu blachodachówką to dobry pomysł? Również ze względu na wysokie walory estetyczne, które gwarantuje to pokrycie. Jak już wspomnieliśmy, blachodachówki pokryte są specjalnymi lakierami i farbami, które nie tylko zapewniają ochronę, ale również wyjątkowy wygląd. Dzięki temu blachodachówka może imitować dachówki ceramiczne, drewniany gont lub łupki kamienne oraz być dostosowana kolorystycznie do elewacji i otoczenia budynku. Do wyboru mamy zarówno dachówki wysoce błyszczące, jak i głęboko matowe, w różnych kolorach i rodzajach wykończeń. Szeroki wybór znajdziemy m.in. w ofercie hurtowni budowlanej Careco z Koszalina i Świdwina.

Oprócz koloru możemy również wybrać kształt przetłoczeń. Warto wspomnieć, że pełnią one rolę nie tylko estetyczną, ale również wzmacniającą całą konstrukcję dachu. Dzięki przetłoczeniom pokrycie zostaje usztywnione oraz jest chronione w miejscach łączeń przed naprężeniami spowodowanymi rozszerzaniem się blachy. Profile mają również znaczenie dla prawidłowego spływu opadów z dachu, uniemożliwiając podciekanie lub cofanie się wody pod wpływem wiatru.

Czy blachodachówka ma wady?

Czy krycie domu blachodachówką ma wady? Jak każde inne pokrycie dachu, także blachodachówka ma swoje wady i zalety. Niewątpliwe jest to materiał, który ma niską izolacyjność akustyczną, a więc podczas intensywnych opadów słychać, jak krople deszczu lub kule gradu odbijają się od dachu. Hałas może być dokuczliwy zwłaszcza na poddaszu. Jednocześnie blacha dość szybko się nagrzewa, dlatego podczas słonecznych i upalnych dni w domu może powstać znaczna różnica temperatur pomiędzy parterem a poddaszem – pod dachem może być naprawdę gorąco.

Na szczęście obydwa problemy można rozwiązać, stosując odpowiednią izolację w konstrukcji dachowej lub wybierając nowoczesne blachodachówki z powłokami wyciszającymi i ochronnymi. Choć są nieco droższe, zabezpieczają mieszkańców przed hałasem i ciepłem, gwarantując bezpieczeństwo, komfort przebywania w domu oraz wytrzymałość dachu przez wiele kolejnych lat.

Regulamin korzystania z serwisu