Najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych

Położenie dachu wieńczy ważny etap inwestycji i samo w sobie jest dość istotnym elementem każdej budowli. Wybór pokrycia to decyzja na lata, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Szczególny nacisk należy kłaść na wybór właściwego materiału. Sprawdźcie jakie są najpopularniejsze rodzaje pokryć dachowych.

Rodzaje pokryć

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa połaci dachowej, stanowiąca barierę chroniącą budynek przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, deszcz, słońce, wiatr i hałas.

Na rynku znaleźć można różne rodzaje pokryć dachowych, wykonane z różnych materiałów. Różnią się one pewnymi parametrami, w tym trwałością i ceną. Do najpopularniejszych rodzajów pokryć zaliczają się:

  • dachówki ceramiczne – numer jeden na rynku pokryć dachowych, są najtrwalsze i najbardziej odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, a także najlepsze w kwestiach izolacji i akustyki, niestety są również najdroższym spośród wszystkich rodzajów pokryć dachowych,
  • dachówki betonowe – wytrzymałe i bardzo odporne na nasiąkliwość, wyjątkowo uniwersalne (można układać je na dachach o różnych kątach nachylenia połaci),
  • dachówki bitumiczne – mniej znane od wyżej wymienionych, jednak mogą pochwalić się dobrymi parametrami technicznymi, pozwalają na ułożenie trwałego, wyjątkowo lekkiego, nowoczesnego i jednocześnie estetycznego pokrycia dachowego, ich montaż nie jest zbyt skomplikowany,
  • blachodachówki – niesamowicie lekkie, ale też trwałe i estetyczne, bardzo popularne ze względu na ich korzystne ceny.

Jak wybierać

Podczas wybierania pokrycia dachowego, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania – jego rodzaj w dużej mierze uzależniony jest od konstrukcji więźby dachowej.

Niektóre pokrycia mogą być stosowane tylko w przypadku niewielkich nachyleń, a inne świetnie sprawdzają się w stromych i skomplikowanych konstrukcjach. Do innych czynników wyznaczających możliwość wykorzystywania konkretnych rozwiązań należą nośność więźby, stopień skomplikowania połaci, kwestie estetyczne, a także budżet – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę LUSKAR.

Co ważne, zastosowanie niewłaściwego dla danej konstrukcji pokrycia dachowego może mieć fatalne skutki, od strat finansowych jakie przyniosą ciągłe naprawy, po poważne wypadki będące efektem zawalenia się nadmiernie obciążonej więźby dachowej.

Warto pamiętać, że pokrycie dachowe to jeden z ważniejszych elementów każdego budynku, dlatego w jego przypadku nie warto oszczędzać. To od jego jakości zależy bowiem bezpieczeństwo i komfort osób, które będą tam przebywać.

Regulamin korzystania z serwisu