Od czego zależy koszt pokrycia dachowego?

Istotną pozycją w planowaniu budżetu przeznaczonego na budowę domu jest pokrycie dachu. Obecnie na rynku można zaobserwować dość spory wybór i ostateczna decyzja nie należy do najłatwiejszych. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady, należy więc warto kupić najlepszy z nich, ponieważ wyboru dokonuje się na lata, a praca jest nieporównywalnie trudniejsza niż wykończenie wymarzonego pokoju.

Rodzaje pokryć dachowych

Pokrycie dachowe to zewnętrzna warstwa dachu, która jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych. Musi być zatem odporna zarówno na upał, jak i mróz. Wyróżnia się naturalne oraz sztuczne pokrycia dachowe.

Do naturalnych pokryć dachowych zalicza się: drewno (gont drewniany, wióry osikowe, dranica), strzechę (słoma lub trzcina), pokrycia z kamienia oraz tak zwane zielone dachy (wymagające dużej precyzji).

Jako sztuczne pokrycia dachowe stosuje się: dachówki, blachę dachową, gont bitumiczny, papę, dawniej eternit (bardzo niekorzystny dla człowieka ze względu na zawartość azbestu), nylon dekarski oraz powłoki natryskowe.

Koszt pokrycia dachowego

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszt pokrycia dachowego jest sam dobór materiału. – twierdzi pracownik Centrum Budowlanego Domet. Najpopularniejszym tworzywem stosowanym w tradycyjnym budownictwie są dachówki. Różnią się one między sobą kształtem, kolorem oraz technologią wypalania.

Dobór materiału jest jednak sprawą indywidualną i to od właściciela zależy, czy zdecyduje się na pokrycie dachowe droższe czy tańsze. Planując inwestycję, należy mieć na uwadze także koszty robocizny. Nie powinno się na niej oszczędzać, ponieważ to głównie ona wpływa na efekt końcowy. Nadmierna oszczędność pieniędzy w tym zakresie często niesie za sobą poważne konsekwencje. Nieszczelność może doprowadzić w bliższym lub dalszym czasie na przykład do zalania domu oraz kolejnych wydatków związanych z naprawą szkód.

Które pokrycie dachowe wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które pokrycie dachowe najlepiej wybrać. Dużą rolę odgrywają tutaj finanse inwestora. Najpopularniejszym wyborem są jednak blachodachówki oraz dachówki ceramiczne. Stanowią one dobry kompromis między jakością, a ceną.

Odpowiednim pomysłem jest również konsultacja z dekarzem. Jego doświadczenie może być kluczowe w wyborze odpowiedniego pokrycia. Potrafi on również doradzić, co najlepiej sprawdzi się w danej lokalizacji, ponieważ dach ma różne zadania i należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Poza podstawowym przeznaczeniem, czyli ochroną przed deszczem lub upałem, dach chroni przed promieniowaniem UV oraz różnymi czynnikami chemicznymi. Musi być on też odporny na uszkodzenia mechaniczne, spowodowane między innymi przez wiatr. Inwestycja w pokrycie dachowe nie należy do najłatwiejszych i najtańszych, ale odpowiedni wybór zapewni spokój na co najmniej kilka lat.

Regulamin korzystania z serwisu