systemy rynnowe dla nowoczesnych budynkow

Systemy rynnowe dla nowoczesnych domów

Systemy rynnowe to konstrukcje projektowane z myślą o skutecznym odprowadzaniu wody deszczowej z dachu obiektu. Deszczówka zbierana jest z powierzchni dachu dzięki elementom poziomym, z których przepływa do pionowej rury zlewowej. Jej ujściem jest kratka kanalizacyjna lub zbiornik na deszczówkę. Poznajmy podstawowe wiadomości na temat nowoczesnych systemów rynnowych.

Kompletne systemy rynnowe – współgrające ze sobą elementy

Zacznijmy od tego, dlaczego właściwie konstrukcje odprowadzające wodę deszczową z dachów nazywamy systemami rynnowymi. Słowo „systemy” nie jest tu przypadkowe, ponieważ nowocześni producenci orynnowania tworzą kompletne zestawy elementów, z których można skomponować całość – system. Elementy są spójne, ich montaż również zaprojektowany jest jako system. Nie trzeba szukać żadnych dodatkowych części spoza katalogu konkretnego producenta.

Rynny plastikowe i stalowe

Przy wyborze rynien dla domów interesuje nasz przede wszystkim estetyka i trwałość. Z założenia trwałość rynien plastikowych ocenia się średnio na około 40 lat, natomiast rynien stalowych na dekadę więcej, 50 lat. Jeśli chodzi o estetykę, trzeba mieć na uwadze nie tylko wygląd pierwotny. Z czasem każdy materiał zmienia swoje właściwości i zmienia wygląd. Na rynny mają wpływ czynniki atmosferyczne, w tym działanie promieni słonecznych. Jeśli pod względem estetyki trudno nam wybrać między rynnami plastikowymi a stalowymi – polecamy zerknąć, jak jedne i drugie wyglądają po pewnym czasie eksploatacji.

Orynnowanie warte specjalnej uwagi – orynnowanie z tytan-cynku i miedzi

Jak mówią nam przedstawiciele hurtowni pokryć dachowych PIMAR w Poznaniu, na szczególną uwagę zasługuje orynnowanie z tytan-cynku i miedziTrwałość orynnowania z tytan-cynku to około 100 lat. Materiał cechuje wyjątkowa odporność na działanie czynników zewnętrznych – i co ciekawe, wytrzymałość rynien wzrasta z czasem. Na rynnach z tytan-cynku tworzy się warstwa samoodnawialnej patyny, którą nazywamy inaczej grynszpanem szlachetnym. Patyna pełni funkcję ochronną, a przy tym jest wyjątkowo dekoracyjna. W końcu nie bez powodu wykonuje się sztuczne patynowanie niektórych metalowych przedmiotów. Powierzchniowa warstwa patyny tworzy powłokę w kolorze od jasnozielonego do szarozielonego.

Najtrwalsze systemy rynnowe dostępne na rynku to systemy rynnowe wykonane z miedzi, których trwałość osiąga nawet do 150 lat. Miedź to metal całkowicie odporny na korozję i promieniowanie UV. Jeśli możemy pozwolić sobie na orynnowanie z tytan-cynku lub miedzi i odpowiada nam ich estetyka – pod względem trwałości to najlepsze opcje do wyboru. Zaznaczmy jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować orynnowanie z plastiku lub stali i po prostu po pewnym czasie je wymienić.

Regulamin korzystania z serwisu