Wiązar dachowy prefabrykowany? Nowoczesna budowa z elementów gotowych

Więźba dachowa to podstawowy element dachu, dlatego należy zadbać o to, aby był solidnie wykonany. Budowa tego typu konstrukcji za pomocą tradycyjnej metody to czasochłonne zadanie, wymaga zakupu drewna o odpowiednich parametrach technicznych oraz montażu przez doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów. Aby zaoszczędzić pieniądze i czas oraz zyskać pewność, że więźba dachowa będzie wytrzymała i bezpieczna, warto zdecydować się na prefabrykowane wiązary dachowe.

Wiązary dachowe – alternatywa dla tradycyjnej więźby

Zadaniem wiązarów dachowych jest przenoszenie obciążeń pomiędzy konstrukcją dachu a resztą budynku (z reguły ścianami nośnymi). Podstawowe elementy tych konstrukcji to górny i dolny pas, które są podparciem dla pionowych słupków i ukośnych krzyżulców, łączonych najczęściej za pomocą blach węzłowych. Materiałem wykorzystywanym do wykonania tego typu konstrukcji jest drewno, rzadziej stal lub żelbet. Stworzenie tradycyjnej więźby dachowej na placu budowy jest czynnością dość czasochłonną (trwa co najmniej kilka tygodni), wymagającą od wykonawców sporej wiedzy, doświadczenia i precyzji. 

Prefabrykowane wiązary dachowe przygotowywane są w zakładzie produkcyjnym, co usprawnia i przyspiesza proces budowy dachu. Montaż konstrukcji ogranicza się do wjazdu na posesję inwestora naczepy z prefabrykatami oraz dźwigu, a następnie przymocowania modułów na wieńcu. Transport i montaż wiązarów organizowany jest przez producenta, a czas oczekiwania na dostarczenie potrzebnych elementów wynosi zazwyczaj ok. 1-2 tygodni. W przeciwieństwie do technologii tradycyjnej, metoda prefabrykowana eliminuje konieczność magazynowania i obróbki drewna na działce oraz marnotrawstwo narzędzi. 

Zalety

Zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych to gwarancja bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Wiązar SkandynawiaElementy dachu produkowane są ze specjalnie dobranego gatunku drewna o odpowiednich parametrach (zwłaszcza o optymalnym poziomie wilgotności). Poza tym, przycinanie wiązarów dachowych odbywa się w fabryce za pomocą specjalnych maszyn, dzięki czemu gotowy produkt jest precyzyjnie dostosowany do projektu. Konstrukcje prefabrykowane umożliwiają także dowolne zaaranżowanie budynku – nie ma konieczności wprowadzania dzielących przestrzeń słupów podtrzymujących. To doskonałe rozwiązanie nie tylko do domów jednorodzinnych, ale również do hal magazynowych, obiektów handlowych i usługowych czy budynków rolniczych. Wśród innych zalet prefabrykowanych wiązarów dachowych można wymienić:

  • krótki czas realizacji,
  • lekką konstrukcję (nadają się do domów z drewna),
  • ograniczenie zużycia drewna,
  • minimalizację strat materiału,
  • wysoką odporność na przeciążenia,
  • wyeliminowanie z projektu stropu betonowego, 
  • zmniejszenie liczby ścian nośnych. 
Regulamin korzystania z serwisu